Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PRONORAN

Nazwa handlowa leku: PRONORAN

Nazwa polska leku: PIRIBEDIL

Nazwa międzynarodowa leku: Piribedilum

Nazwa anglojęzyczna leku: Piribedil

Postaci leku: Pronoran - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 50 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciw chorobie Parkinsona i rozszerzający naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobie Parkinsona; jako lek pojedynczy lub w skojarzeniu z lewodopą (Duellin, Madopar, Nakom, Poldomet, Sinemet); w łagodnych zaburzeniach uwagi i pamięci; w leczeniu niedokrwienia kończyn dolnych (w przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych) i niedokrwienia w okulistyce.

Działanie: istotą choroby Parkinsona jest niedobór w układzie nerwowym, głównie w mózgu, dopaminy - jednego ze związków chemicznych, które są przekaźnikami pomiędzy komórkami nerwowymi. Piribedil pobudza receptory dopaminowe, przez co poprawia funkcje ruchowe w chorobie Parkinsona (znosi zwłaszcza drżenie). Dodatkowo powoduje stymulację kory mózgowej i zwiększenie przepływów w naczyniach krwionośnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności nerek, niewydolności serca, nieustabilizowanym ciśnieniu tętniczym, zawale lub niestabilnej chorobie wieńcowej. Ostrożnie u osób z zaburzeniami psychotycznymi oraz leczonych lekami z grupy neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin).

Współdziałanie: nie należy stosować leków przeciwpsychotycznych (np. Chlorprotixen, Haloperidol) lub innych leków z grupy neuroleptyków (np. Fenactil, Mirenil, Thioridazin) podczas kuracji piribedilem. W przypadku konieczności ich zastosowania należy odstawić piribedil. Nie należy nadużywać alkoholu podczas kuracji.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj w leczeniu choroby Parkinsona 150-250 mg leku na dobę w 3-5 dawkach podzielonych. Przy skojarzeniu leczenia z lewodopą, lekarz może zalecić odpowiednie zmniejszenie dawkowania. W leczeniu zaburzeń uwagi i pamięci oraz niedokrwienia kończyn dolnych, w zależności od stanu chorego, należy przyjmować 50-100 mg leku na dobę. Tabletki należy połykać w całości, po głównych posiłkach, nie rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne: rzadko zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, trudności w połykaniu, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia oraz ze strony układu nerwowego: pobudzenie, niepokój, zawroty głowy; bardzo rzadko ze strony układu krążenia niepożądanym objawem stosowania leku mogą być spadki ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji ciała na pionową lub po długim staniu, powodujące zasłabnięcia lub utratę przytomności oraz niemiarowość pracy serca.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl