Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MESTINON

Nazwa handlowa leku: MESTINON

Nazwa polska leku: PIRIDOSTYGMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Pyridostigminum / Pyridostigmini bromidum

Nazwa anglojęzyczna leku: PYRIDOSTYGMINE

Postaci leku: Mestinon - tabletki powlekane 60 mg.

Wizytówka leku: Lek pobudzający działanie układu nerwowego przywspółczulnego i mięśniowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w miastenii, w niektórych rodzajach niedowładów mięśni, w chorobach nerwów obwodowych, w migrenie, w napadowych przyspieszeniach rytmu serca, w zaburzeniach napięcia mięśni jelit, pęcherza moczowego, w zatruciach lekami zwiBez receptyzającymi mięśnie.

Działanie: hamuje aktywność niektórych enzymów rozkładających chemiczny przekaźnik nerwowy impulsów z układu przywspółczulnego; większa ilość przekaźnika prowadzi do ułatwionego przekazywania bodźców z układu nerwowego do mięśni i ich lepszego funkcjonowania.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub bromki, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niedrożność jelit, dróg żółciowych, dróg moczowych, astma oskrzelowa.

Współdziałanie: działa przeciwstawnie w stosunku do środków zwiBez receptyzających stosowanych w przygotowaniu do operacji. Nasila depresyjne działanie środków znieczulających pochodnych morfiny i barbituranów (np. Luminalum, Ipronal .

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3-4 razy na dobę 60-180 mg.

Możliwe skutki uboczne: nudności, wymioty, biegunka, ślinotok, skurcze mięśniowe, osłabienie. Objawy uboczne są łagodne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl