Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

APO-PIROXICAM

Nazwa handlowa leku: APO-PIROXICAM

Nazwa polska leku: PIROKSIKAM

Nazwa międzynarodowa leku: Piroxicamum

Nazwa anglojęzyczna leku: PIROXICAM

Postaci leku: Apo-Piroxicam 10, 20 - kapsułki 10 mg, 20 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwreumatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w innych stanach zapalnych tkanki łącznej i mięśni, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zapaleniu nerwu kulszowego, w bólach pooperacyjnych, w dnie moczanowej.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe, zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi. Piroksikam zmniejsza sztywność poranną u pacjentów z przewlekłym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na inne leki przeciwzapalne, w tym na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 14. roku życia; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, nerczycy, astmie oskrzelowej lub innych chorobach alergicznych, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, zapaleniu odbytnicy (należy wtedy wykluczyć przyjmowanie leku w czopkach), niewydolności serca. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku i chorych zakaźnie (piroksikam obniża naturalną odporność organizmu).

Współdziałanie: podczas stosowania razem z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może pojawić się skłonność do krwawień. Z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz alkoholem występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Przy stosowaniu piroksikamu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi należy zachować ostrożność. Preparat nasila występowanie objawów ubocznych fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), litu (Lithium carbonicum), metotreksatu (Methotrexat, Trexan), sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin); nasila działanie doustnych środków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin). Lek osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron); fenobarbital (Luminalum) osłabia jego działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 1 raz dziennie 20 mg, rano podczas posiłku. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg. Uwaga: podczas leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Możliwe skutki uboczne: ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka; może uczynnić chorobę wrzodową. Niekiedy mogą wystąpić owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego, skórne odczyny alergiczne, senność, bóle i zawroty głowy, zmniejszenie zdolności do skupiania się płytek krwi prowadzące do przedłużenia czasu krwawienia, podwyższenie poziomu mocznika w surowicy krwi, upośledzenie czynności wątroby.

Inne leki z tej grupy: Apo-Piroxicam 10, 20, Feldene, Flamexin, Hotemin, Piroxicam 10, 20, Piroxicam Jelfa.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl