Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PIROXICAM (Maść, żel)

Nazwa handlowa leku: PIROXICAM (Maść, żel)

Nazwa polska leku: PIROKSIKAM

Nazwa międzynarodowa leku: Piroxicamum

Nazwa anglojęzyczna leku: PIROXICAM

Postaci leku: Piroxicam -maść 50 mg/g, żel 50 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwreumatyczny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: stosowany miejscowo po urazach (stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie stawów, naderwanie więzadeł), w zapalnych chorobach naczyń, w stanach zapalnych żylaków, w powierzchniowych zakrzepach żylnych, w reumatoidalnych bólach stawowych, w zapaleniu pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych.

Działanie: wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na inne leki przeciwzapalne, w tym na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 14. roku życia; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, nerczycy, astmie oskrzelowej lub innych chorobach alergicznych, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, niewydolności serca. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku i chorych na choroby zakaźne (piroksikam obniża naturalną odporność organizmu). Lek łatwo przenika przez skórę i wchłania się do organizmu, dlatego istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania. Nie można stosować na skórę uszkodzoną, błony śluzowe i do oczu.

Współdziałanie: nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin); doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin) oraz metotreksatu (Methotrexat, Trexan).

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; najczęściej bolące miejsca smarować 2-3 razy dziennie cienką warstwą maści lub żelu (1,5 cm). W przypadkach podejrzenia o uczulenie lub przy stosowaniu na skórę nadwrażliwą, przed leczeniem należy wykonać próbę z bardzo niewielką ilością maści lub żelu. Żel i maść należy przechowywać w lodówce.

Możliwe skutki uboczne: skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Finalgel sport, Mobilat P Cream, Piroxicam.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl