Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DARAPRIM

Nazwa handlowa leku: DARAPRIM

Nazwa polska leku: PIRYMETAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Pyrimethaminum

Nazwa anglojęzyczna leku: PYRIMETHAMINE

Postaci leku: Daraprim - tabletki 25 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpierwotniakowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zimnicy (malarii) - zapobiegawczo, leczniczo oraz jako lek dodatkowy, w ostrych postaciach toksoplazmozy.

Działanie: hamuje działanie jednego z enzymów niezbędnych do rozwoju pierwotniaków, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika do mleka karmiącej matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, wcześniakom; przy chorobach krwi, niedoborze kwasu foliowego, zaburzeniach czynności wątroby i nerek.

Współdziałanie: działa przeciwstawnie do kwasu foliowego (Acidum folicum); nie należy podawać z metotreksatem (Methotrexat, Trexan). W połączeniu z lorazepamem (Lorafen) może uszkadzać wątrobę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dawki ustala się indywidualnie, lek podaje się w skojarzeniu z sulfonamidami. Uwaga: podczas leczenia należy kontrolować morfologię krwi.

Możliwe skutki uboczne: przy długim stosowaniu może wystąpić osłabienie czynności szpiku kostnego, który wytwarza krwinki czerwone, białe i płytkowe. Duże dawki mogą spowodować niedokrwistość, zmniejszenie liczby krwinek białych i płytkowych, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wysypki skórne, nadmiar kwasu moczowego we krwi, wypadanie włosów, zmiany zanikowe błony śluzowej języka.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl