Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ENERBOL

Nazwa handlowa leku: ENERBOL

Nazwa polska leku: PIRYTYNOL

Nazwa międzynarodowa leku: Pyritinolum / Pyritinoli dihydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: PYRITINOL

Postaci leku: Enerbol 100 - drażetki 100 mg; Enerbol 200 - tabletki powlekane 200 mg.

Wizytówka leku: Lek poprawiający aktywność psychiczną.

Dostępność: Rp

Zalecany: w miażdżycy naczyń mózgowych, w stanach po przebytych udarach mózgowych, w zaburzeniach pamięci i słuchu, w zmniejszeniu aktywności życiowej, stanach osłabienia, po wstrząsie mózgu, w stanach wyczerpania psychicznego, w zespołach otępiennych, w łagodnych stanach depresyjnych, w opóźnionym rozwoju psychicznym u dzieci, w moczeniu nocnym, w trudnościach koncentracji, w zaburzeniach pamięci, w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach, urazach, zatruciach, jako leczenie uzupełniające po leczeniu lekami przeciwpsychotycznymi, niekiedy w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Działanie: jest pochodną witaminy B6, poprawia przemianę materii komórek nerwowych, wzmaga czynność niektórych grup komórek układu nerwowego. Zwiększa sprawność intelektualną, poprawia samopoczucie, działa uspokajająco, wykazuje pewne działanie przeciwreumatyczne - obniża podstawowe wskaźniki stanu zapalnego stwierdzane w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Działanie ujawnia się po pewnym okresie stosowania.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; w stanach niepokoju, wzmożonego napędu, nadmiernej pobudliwości nerwowej, przy bezsenności.

Współdziałanie: bez porozumienia z lekarzem nie należy stosować innych leków wpływających na układ nerwowy, uspokajających lub przeciwdepresyjnych; nasila działanie leków przeciwreumatycznych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy dziennie po 100-200 mg, niekiedy dawkę można zwiększyć do 5 razy po 200 mg.

Możliwe skutki uboczne: stany zwiększonej pobudliwości psychicznej, podniecenie i bezsenność; przy długotrwałym stosowaniu - skórne odczyny alergiczne. Lek jest bezpieczny i na ogół może być długo stosowany bez obaw. Objawy uboczne ustępują zazwyczaj po zmniejszeniu dawki.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl