Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

POLOMIGRAN

Nazwa handlowa leku: POLOMIGRAN

Nazwa polska leku: PIZOTIFEN

Nazwa międzynarodowa leku: Pizotifenum

Nazwa anglojęzyczna leku: PIZOTIFEN MALEATE

Postaci leku: Polomigran - tabletki 500 mcg.

Wizytówka leku: Lek przeciwmigrenowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zapobieganiu napadom migrenowych bólów głowy, w pourazowych bólach głowy, szczególnie w tych przypadkach, w których leczenie ergotaminą (Bellergot, Coffecorn, Ergotaminum) nie dało poprawy lub jest niewskazane.

Działanie: hamujące na serotoninę, histaminę i acetylocholinę - związki chemiczne powstające w organizmie, oddziaływujące w różny sposób na napięcie ściany drobnych tętniczek. Zmienione napięcie ściany naczyń krwionośnych jest najczęściej odpowiedzialne za powstawanie migrenowych bólów głowy. Polomigran znosi bóle migrenowe, działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie, poprawia łaknienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze oraz przeroście gruczołu krokowego, chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym.

Współdziałanie: nie należy stosować z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (np. Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres); leki antyhistaminowe, np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec zwiększają działanie preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli pierwszego i drugiego dnia 0,5 mg (1 tabletka wieczorem), od trzeciego do czwartego dnia 1 mg na dobę w dwóch dawkach (1 tabletka rano, 1 tabletka wieczorem), od piątego dnia do końca leczenia 1,5 mg na dobę (3 razy dziennie 1 tabletka), maksymalnie do 6 mg na dobę. Leczenie trwa na ogół od 5 tygodni do 3 miesięcy, w razie potrzeby nawet powyzej pół roku.

Możliwe skutki uboczne: występują duże indywidualne różnice w tolerancji na lek. Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest działanie uspokajające o różnym nasileniu, utrudnienie koncentracji, splątanie, senność, uczucie zmęczenia, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, suchość w jamie ustnej, nudności; bóle i zawroty głowy, bóle mięśniowe, wzmożone łaknienie prowadzące do zwiększenia ciężaru ciała.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl