Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CONDYLINE

Nazwa handlowa leku: CONDYLINE

Nazwa polska leku: PODOFILOTOKSYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Podophyllotoxinum

Nazwa anglojęzyczna leku: PODOPHYLLOTOXIN

Postaci leku: Condyline - płyn do stosowania zewnętrznego 5 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: do leczenia miejscowego (zewnętrznego) brodawek kończystych, tzw. kłykcin kończystych narządów płciowych i odbytu wywoływanych przez zakażenie wirusem HPV, drogą kontaktów seksualnych.

Działanie: lek nie działa bezpośrednio na wirusy, lecz pośrednio, przez hamowanie podziałów komórkowych i złuszczanie zakażonego nabłonka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; przy istnieniu otwartych ran lub owrzodzeń w okolicy płciowej; do stosowania na bardzo rozległe powierzchnie.

Współdziałanie: nie stosować z innymi preparatami służącymi do miejscowego leczenia kłykcin kończystych.

Dawkowanie: miejscowe, wg zaleceń lekarza; po uprzednim umyciu i osuszeniu skóry płyn za pomocą aplikatora należy nanieść jedynie na miejsca zmienione, tj. kłykciny i pozostawić do wyschnięcia. Lek stosować do ustąpienia zmian, z częstotliwością 2 razy dziennie przez 3 dni, powtarzając kurację około 5 razy z zachowaniem tygodniowych przerw między kursami. Lekarz może zalecić aplikację leku w gabinecie, wtedy schemat leczenia może odbiegać od podanego. Przed i po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce. Nie należy współżyć podczas stosowania leku.

Możliwe skutki uboczne: w miejscu zastosowania skóra może zareagować zaczerwienieniem, złuszczaniem, obrzękiem; rzadko mogą tworzyć się pęcherze lub głębsze owrzodzenia, które goją się po zaprzestaniu stosowania płynu; może wystąpić zapalenie żołędzi lub napletka; przy stosowaniu na zbyt rozległą powierzchnię mogą wystąpić ogólne objawy uczuleniowe.

Inne leki z tej grupy: Condyline, Wartec.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl