Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ACESPARGIN

Nazwa handlowa leku: ACESPARGIN

Nazwa polska leku: POTASU ASPARAGINIAN

Nazwa międzynarodowa leku: Kalii acetylaspartas

Nazwa anglojęzyczna leku: Potassium N-acetylhydroaspartate

Postaci leku: Acespargin - tabletki 250 mg (46 mg potasu).

Wizytówka leku: Lek wpływający korzystnie na komórkową przemianę materii układu nerwowego, poprawiający pamięć.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach wyczerpania i napięcia psychicznego, przy zaburzeniach pamięci, koncentracji i snu; stosowany również w okresie rekonwalescencji po urazach, zakażeniach i operacjach ośrodkowego układu nerwowego (mózgu). Jest lekiem wspomagającym w chorobach mięśnia serca i wątroby, zalecany bywa również pacjentom w starszym wieku z zaburzeniami czynności psychicznych.

Działanie: sól potasowa kwasu asparaginowego dostarcza energii komórkom układu nerwowego, pobudza czynność mózgu oraz ułatwia koncentrację uwagi. Poprawia pamięć, poprawia sen, łagodzi stany pobudzenia, wpływa korzystnie na ogólną aktywność organizmu. Stanowi źródło potasu dla organizmu; jednak przy dużych niedoborach ilość potasu zawarta w leku jest niewystarczająca do ich uzupełnienia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, przy zaburzeniach czynności nerek.

Współdziałanie: podczas przyjmowania leku należy ustalić z lekarzem każdą dodatkową dawkę preparatów potasu (np. Kalium - syrop lub preparat rozpuszczalny Kalium Effervescens).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 0,5 - 1,5 g na dobę (od 2 do 6 tabletek) 2 razy dziennie po śniadaniu i kolacji; dzieci 0,25 - 0,5 g (1-2 tabletki) na dobę 2 razy dziennie po śniadaniu i kolacji. Leczenie prowadzi się minimum 2 tygodnie, na ogół od 4 do 6 tygodni.

Możliwe skutki uboczne: podawany na czczo może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunkę, mdłości, wymioty.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl