Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LITOCID

Nazwa handlowa leku: LITOCID

Nazwa polska leku: POTASU CYTRYNIAN

Nazwa międzynarodowa leku: Kalii citras

Nazwa anglojęzyczna leku: POTASSIUM CITRATE

Postaci leku: Litocid - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 680 mg.

Wizytówka leku: Lek zapobiegający powstawaniu i rozpuszczający wapniowe kamienie nerkowe.

Dostępność: Rp

Zalecany: w kamicy nerkowej, zwłaszcza przy szczawianach i fosforanach wapnia; w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek z towarzyszącą kwasicą metaboliczną, ale bez innych odchyleń; w niedoborach potasu; w niektórych zakażeniach pęcherza moczowego.

Działanie: podwyższa odczyn moczu zmniejszając jego kwaśność, przez co hamuje tworzenie oraz rozpuszcza kamienie zbudowane ze szczawianów i fosforanów wapnia. Zawarty w leku jon potasu wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz na gospodarkę jonową w organizmie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, nieżycie żołądka na tle nadkwaśności soku żołądkowego, krwawieniach z przewodu pokarmowego, zaburzeniach krzepnięcia; przy kamicy moczowej o innym pochodzeniu: kamieniach wapniowych, amonowo-magnezowych lub o składzie mieszanym; ostrożnie przy zakażeniach układu moczowego i przewlekłej niewydolności nerek.

Współdziałanie: nie należy łączyć leku z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar), lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu (np. Aldactone, Spironol, Verospiron), alkoholem oraz lekami zmniejszającymi kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zazwyczaj początkowo 3 razy dziennie po 2 tabletki (co 8 godzin), następnie dawki ustala się indywidualnie kontrolując wskaźnik kwasowości moczu pH. Przy prawidłowo prowadzonym leczeniu pH moczu powinno się utrzymywać w zakresie 6,4-6,8. Lek należy przyjmować po posiłku, tabletek nie należy rozgryzać. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów podczas leczenia, aby ilość oddawanego moczu była nie mniejsza niż 2 litry. Leczenie powinno trwać kilka miesięcy. Lek należy odstawiać stopniowo. Uwaga: podczas leczenia należy wykonywać badania kontrolne moczu; zasadowy odczyn moczu stanowi przeciwwskazanie do dalszego stosowania leku i może być objawem przedawkowania; należy regularnie kontrolować stężenie potasu i wydolność nerek.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zawroty głowy z utratą równowagi, obrzęki kończyn, objawy nadkwaśnego nieżytu żołądka (zgaga, odbijanie), skaza krwotoczna (objawiająca się krwawieniami, wybroczynami).

Inne leki z tej grupy: Litocid, Citrosol-K

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl