Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CITROLYT

Nazwa handlowa leku: CITROLYT

Nazwa polska leku: POTASU CYTRYNIAN + CYTRYNOWY KWAS + SODU CYTRYNIAN

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum citricum + Kalii citras + Natrii citras

Nazwa anglojęzyczna leku: Citric acid + Potassium citrate + Sodium citrate

Postaci leku: Citrolyt - granulat do sporządzania roztworu doustnego (14,5 g/100 g kwasu cytrynowego, 46,4 g/100 g cytrynianu potasu i 39,1 g/100 g cytrynianu sodu).

Wizytówka leku: Lek zapobiegający powstawaniu i rozpuszczający kamienie nerkowe moczanowe.

Dostępność: Rp

Zalecany: w kamicy nerkowej u pacjentów, u których wiadomo, że kamienie są pochodzenia moczanowego, w dnie moczanowej.

Działanie: podwyższa odczyn moczu zmniejszając jego kwaśność, przez co hamuje tworzenie oraz rozpuszcza kamienie moczanowe. Citrolyt zawiera rozpuszczony cytrynian potasowy i sodowy oraz wysuszony kwas cytrynowy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, przy kamieniach wapniowych, amonowo-magnezowych lub o składzie mieszanym, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia bądź innych chorobach wymagających diety bezsodowej (bezsolnej lub z ograniczeniem soli).

Współdziałanie: nie należy łączyć z preparatami żelaza, ponieważ uniemożliwiają one działanie Citrolytu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dawki ustala się indywidualnie kontrolując wskaźnik kwasowości moczu pH papierkiem wskaźnikowym (dołączonym do leku) o zakresie 4,8-6,8. Przy prawidłowo prowadzonym leczeniu pH moczu powinno się utrzymywać w zakresie 6,4-6,8. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, aby ilość oddawanego moczu była nie mniejsza niż 2 litry na dobę, zalecana jest dieta skąpopurynowa (polegająca głównie na ograniczeniu pokarmów mięsnych) i ubogobiałkowa oraz podawanie średnio 300 mg allopurinolu (Allupol, Milurit, Zyloric) na dobę, a w razie potrzeby leków odkażających drogi moczowe. Leczenie trwa co najmniej 3 miesiące. Uwaga: podczas leczenia należy wykonywać badania kontrolne moczu; zasadowy odczyn moczu stanowi przeciwwskazanie do dalszego stosowania leku i może być objawem przedawkowania.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zawroty głowy z utratą równowagi, obrzęki kończyn, objawy nadkwaśnego nieżytu żołądka (zgaga, odbijanie).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl