Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITREOLENT

Nazwa handlowa leku: VITREOLENT

Nazwa polska leku: POTASU JODEK + SODU JODEK

Nazwa międzynarodowa leku: Kalii iodidum + Natrii iodidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Iodide potassium + Iodide sodium

Postaci leku: Vitreolent - krople do oczu (3 mg/ml jodku potasu i 3 mg/ml jodku sodu).

Wizytówka leku: Lek przeciw zaćmie.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy zmętnieniach i wylewach krwawych do ciałka szklistego, w zmianach okołonaczyniowych naczyń siatkówki, w naczyniowych zmianach w oku wynikających z cukrzycy, w zmianach starczych, w zmętnieniu jako pierwszym objawie zaćmy starczej.

Działanie: jest lekiem złożonym i jego działanie zależy od sumy działania składników, zawiera jodek potasu, jodek sodu, hydroksycelulozę. Jodki zapobiegają zmętnieniom soczewki aktywując metabolizm (przemiany chemiczne) ciałka szklistego i eliminując zmętnienie. Przy długotrwałym stosowaniu preparatu może nastąpić spowolnienie postępowania procesu zmętnienia oraz pogarszania się ostrości widzenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na jod lub hydroksycelulozę, podczas ciąży i karmienia piersią, małym dzieciom. Osoby noszące szkła kontaktowe mogą stosować preparat jedynie w przerwach w noszeniu soczewek.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-3 razy dziennie po 1 kropli do worka spojówkowego. Otwarte opakowanie może być przechowywane najdłużej przez miesiąc.

Możliwe skutki uboczne: niewielkie pieczenie po zakropleniu do oka.

Inne leki z tej grupy: Vidibion, Vitreolent.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl