Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LINOLA P

Nazwa handlowa leku: LINOLA P

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum

Nazwa anglojęzyczna leku: PREDNISOLONE

Postaci leku: Linola P - krem 4 mg/g, maść 4 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznych chorobach skóry - w pokrzywce, w liszaju pokrzywkowym, w ostrym wyprysku, w świerzbiączce, w uczuleniowych zmianach skórnych tzw. kontaktowych, np. na proszki do prania lub chemikalia, w oparzeniach I stopnia, przy znacznych odczynach skórnych na ukąszenia owadów, w świądzie pochwy lub odbytu.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe. Krem jest szczególnie przydatny do leczenia w ostrym okresie zapalnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących. Lek bez dodatku antybiotyku ma zastosowanie tylko w alergicznych lub zapalnych nieinfekcyjnych zmianach skórnych (leczenie zmian zakażonych zob. Mecortolon N).

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle chorobowe zmiany skórne smaruje się początkowo 1-2 razy dziennie cienką warstwą kremu lub maści. Nie stosować długotrwale.

Możliwe skutki uboczne: przy dłuższym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również polekowe rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, rumień, nadmierny porost włosów lub łysienie; rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Niekiedy mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Inne leki z tej grupy: Mecortolon, Prednisolonum.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl