Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PREDNISOLONUM 0,5%

Nazwa handlowa leku: PREDNISOLONUM 0,5%

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Prednisolone

Postaci leku: Prednisolonum 0,5% - krople do oczu, zawiesina 5 mg/ml.

Wizytówka leku: Przeciwzapalny lek hormonalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym, uczuleniowym zapaleniu spojówek i brzegów powiek, w głębokim zapaleniu rogówki (bez uszkodzenia nabłonka), w stanach zapalnych przedniego odcinka twardówki, nadtwardówki i błony naczyniowej oka, przy przedłużających się stanach podrażnienia oczu. Preparat może być stosowany po zabiegach operacyjnych i urazach gałki ocznej jedynie u chorych przebywających w szpitalu lub pod bardzo ścisłą kontrolą okulistyczną.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe; po wkropleniu do oka zmniejsza zaczerwienienie i objawy podrażnienia; po urazach oka i po przeszczepach rogówki hamuje tworzenie się tkanki bliznowatej, wrastanie naczyń i powstawanie zamglenia rogówki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; uszkodzeniu nabłonka rogówki. Lek nie może być stosowany w leczeniu zakażeń ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle zakrapla się do worka spojówkowego 3-5 razy dziennie po 1-2 krople; w celu zmniejszenia odczynów zapalnych po urazach gałki ocznej zakrapla się 1 raz dziennie, jednak nie wcześniej niż po tygodniu od wystąpienia urazu. Uwaga: przed użyciem krople należy dokładnie zmieszać przez wstrząsanie. Nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie; dłuższe stosowanie możliwe jest jedynie pod ścisłą kontrolą okulistyczną.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy przemijające stany zapalne i podrażnienie spojówek; przy przedłużonym stosowaniu - wtórne zakażenia, szczególnie grzybicze, jaskra następcza, przyspieszenie rozwoju zaćmy, ścienienie spojówek. Przy przedłużonym stosowaniu lub podejrzeniu zakażenia należy jednocześnie stosować środki przeciwbakteryjne. Uwaga: w przypadku nadwrażliwości na lek (pieczenie, nasilenie stanu zapalnego) należy przerwać leczenie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl