Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALPICORT E

Nazwa handlowa leku: ALPICORT E

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON + ESTRADIOL + KWAS SALICYLOWY

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum + Estradioli benzoas + Acidum salicylicum

Nazwa anglojęzyczna leku: Prednisolone + Estradiolbenzoate + Salicylic acid

Postaci leku: Alpicort E - płyn do stosowania na skórę (2 mg/ml prednizolonu, 0,05mg/ml estradiolu i 4 mg/ml kwasu salicylowego).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego na skórę owłosioną.

Dostępność: Rp

Zalecany: w łuszczycy i wyprysku łojotokowym, łysieniu plackowatym, łysieniu androgenowym i innych formach wypadania włosów i łysienia.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (prednizolon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne, dodatek estradiolu - hormonu estrogenowego, pobudzając odrost włosów zapobiega procesom łysienia, a dodatek kwasu salicylowego, sprawia, że preparat działa złuszczająco na warstwę rogową naskórka (keratolityczne).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży, dzieciom do 12 lat; przy chorobach nowotworowych, których podłożem mogą być estrogeny (np. rak sutka, rak macicy), w trakcie wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych zakażeń skóry, przy różnych formach trądziku, odczynach po szczepieniach; nie należy stosować w okolicach oczu i na błony śluzowe.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza, zewnętrznie na zmiany skórne; zwykle na noc, należy nanosić płyn za pomocą aplikatora i masować około 3 minut; stosować do czasu ustania objawów, następnie zapobiegawczo 2 lub 3 razy na tydzień.

Możliwe skutki uboczne: przy długotrwałym stosowaniu trądzik posteroidowy, rozstępy, zmiany skórne, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, jak również inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl