Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALPICORT

Nazwa handlowa leku: ALPICORT

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON + KWAS SALICYLOWY

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum + Acidum salicylicum

Nazwa anglojęzyczna leku: Prednisolone + Salicylic acid

Postaci leku: Alpicort - płyn do stosowania na skórę (2 mg/ml prednizolonu i 4 mg/ml kwasu salicylowego).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego na skórę owłosioną.

Dostępność: Rp

Zalecany: w łuszczycy, wyprysku łojotokowym, łysieniu plackowatym.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (prednizolon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne, a także dzięki dodatkowi kwasu salicylowego działa złuszczająco na warstwę rogową naskórka (keratolityczne).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku, podczas ciąży, dzieciom do 12 lat; w trakcie wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych zakażeń skóry, przy różnych formach trądziku, odczynach po szczepieniach; nie należy stosować w okolicach oczu i na błony śluzowe.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza, zewnętrznie na zmiany skórne; zwykle na noc, należy nanosić płyn za pomocą aplikatora i masować około 3 minut; stosować do czasu ustania objawów, następnie zapobiegawczo 2 lub 3 razy na tydzień.

Możliwe skutki uboczne: przy długotrwałym stosowaniu trądzik posteroidowy, rozstępy, zmiany skórne, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, jak również inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl