Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MECORTOLON N

Nazwa handlowa leku: MECORTOLON N

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum + Neomycinum / Neomycini sulfas + Prednisoloni pivalas

Nazwa anglojęzyczna leku: Neomycin sulphate + Prednisolone pivalate

Postaci leku: Mecortolon N - krem (5 mg/g neomycyny i 5 mg/g prednizolonu).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy powikłaniach bakteryjnych alergicznych chorób skóry oraz innych chorób skóry przebiegających ze świądem (wyprysk, pokrzywka, świerzbiączka), w kontaktowych zapaleniach skóry.

Działanie: przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe glikokortykosteroidu prednizolonu, dodatek antybiotyku aminoglikozydowego neomycyny warunkuje znaczne działanie przeciwbakteryjne preparatu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w stanach przedrakowych i nowotworach skóry, w wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących.

Współdziałanie: równoczesne, przewlekłe stosowanie kolistyny (Colistin) lub innych antybiotyków aminoglikozydowych (Garamycin, Gentamycin, Netromycin, Tobrex) z Mecortolonem N może zwiększać ryzyko uszkodzenia słuchu i nerek.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle pokrywa się chore miejsca 2-3 razy dziennie cienką warstwą kremu. W opornych na leczenie i przewlekłych chorobach skóry można stosować opatrunek zamknięty. Uwaga: w przypadku każdego nawrotu objawów, o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz.

Możliwe skutki uboczne: mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, nasilenie zmian istniejących wcześniej np. trądzikowych, może rozwinąć się trądzik polekowy oporny na leczenie, niekiedy również polekowe rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, przebarwienia skóry. Stosowany przewlekle na duże fragmenty skóry uszkodzonej lub pod opatrunkiem zamkniętym może doprowadzić do uszkodzenia słuchu i nerek na skutek przenikania neomycyny.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl