Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SULFANIZOLON

Nazwa handlowa leku: SULFANIZOLON

Nazwa polska leku: PREDNIZOLON + SULFACETAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Prednisolonum acetas + Sulfacetamidum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: Prednisolone acetate + Sulfacetamide sodium

Postaci leku: Sulfanizolon - krople do oczu, zawiesina (2,5 mg/ml prednizolonu, 100 mg/ml sulfacetamidu i 5 mg/ml hydroksyetylcelulozy).

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, do stosowania miejscowego w okulistyce.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapaleniu brzegów powiek, spojówek, zapaleniu rogówki (bez owrzodzeń), nadtwardówki i twardówki, lżejszych postaciach zapaleń tęczówki i ciałka rzęskowego, zapaleniach przedniego odcinka naczyniówki. Może być stosowany po urazach i zabiegach chirurgicznych, lecz z zastrzeżeniem, że leczenie Sulfanizolonem można rozpocząć dopiero po wygojeniu się rany (7-10 dni od zabiegu, urazu). Skuteczny w chorobach oczu o podłożu alergicznym z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym.

Działanie: jest lekiem złożonym i jego działanie zależy od sumy działania trzech składników. Sulfacetamid hamuje rozwój i rozmnażanie bakterii. Prednizolon - wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwuczuleniowe. Hydroksyceluloza - nadaje kroplom odpowiednią lepkość i powoduje dłuższe utrzymywanie się leku w worku spojówkowym (przedłużone działanie).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, lub inne sulfonamidy (np. Bactrim, Biseptol, Septrin); przy jaskrze. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to uszkodzenia i zranienia oka, owrzodzenia rogówki, infekcje wirusowe oka, zakażenia grzybicze oraz ciężkie ropne zapalenia spojówek, brzegów powiek. Jeden ze składników leku - prednizolon poza silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwwysiękowym i przeciwuczuleniowym, zmniejsza odporność miejscową oraz utrudnia gojenie się ran. Nie ma to istotnego znaczenia w przypadku zmian uczuleniowych oraz w zakażeniach bakteryjnych bakteriami wrażliwymi na sulfacetamid. Natomiast w infekcjach wirusowych, grzybiczych lub nawet ciężkich bakteryjnych, gdzie istnieje podejrzenie, że bakterie mogą się okazać niedostatecznie wrażliwe na sulfacetamid oraz w przypadku niezagojonych uszkodzeń oka, może dojść do znacznego pogorszenia.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle 3-4 razy dziennie po 1-2 krople do worka spojówkowego.

Możliwe skutki uboczne: rzadko występują objawy uczulenia na lek, które szybko ustępują po jego odstawieniu.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl