Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LUTEINA

Nazwa handlowa leku: LUTEINA

Nazwa polska leku: PROGESTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Progesteronum

Nazwa anglojęzyczna leku: PROGESTERONE

Postaci leku: Luteina 50 - tabletki podjęzykowe 50 mg, Luteina - tabletki dopochwowe 50 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w pierwotnym lub wtórnym braku miesiączki (jako jeden z elementów leczenia - podanie progesteronu wymaga uprzedniego przygotowania pacjentki hormonami estrogenowymi), w zaburzeniach miesiączkowania - w nieregularnych oraz zbyt obfitych i przedłużających się miesiączkach, w bolesnych miesiączkach, w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w poronieniu zagrażającym i nawykowym, w mięśniakach macicy oraz zmianach rozrostowych błony śluzowej macicy, w gruczolistości śródmacicznej, w niektórych chorobach gruczołów sutkowych, w dolegliwościach okresu przekwitania (łącznie z hormonami o działaniu przeciwstawnym - estrogenami).

Działanie: jest hormonem wydzielanym przez tzw. ciałko żółte jajnika, które powstaje po dokonanej owulacji (jajeczkowaniu); niekiedy ciałko żółte wydziela zbyt mało hormonów, niekiedy nie powstaje wcale (jeśli podczas cyklu miesiączkowego nie odbyła się owulacja), niekiedy równowaga, która istnieje pomiędzy progesteronem a przeciwstawnymi hormonami - estrogenami jest zakłócona na korzyść estrogenów - powstaje wtedy sytuacja zbliżona do niedostatecznego wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, które mają na celu umożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja, umożliwia utrzymanie ciąży, pobudza rozrost gruczołu sutkowego. Zahamowanie wydzielania progesteronu przez zanikające w odpowiednim czasie cyklu ciałko żółte lub przerwa w podawaniu hormonu prowadzi do wystąpienia krwawienia miesięcznego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie karmienia piersią, dzieciom; przy zaburzeniach czynności nerek lub wątroby, takich jak zespół Dubina i Johnsona oraz zespół Rotora. Nie stosuje się przy nowotworach sutka lub narządu rodnego, chorobach zakrzepowo-zatorowych, krwawieniach macicznych o nieustalonej przyczynie.

Współdziałanie: leki takie jak prymidon (Mizodin), fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna), okskarbazepina (Trileptal), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin) mogą wpływać na działanie preparatu; podany w dużych dawkach znosi działanie hormonów estrogenowych.

Dawkowanie: podjęzykowo, wg zaleceń lekarza; zwykle np. w zagrażającym poronieniu 300-400 mg na dobę; w zaburzeniach miesiączkowania - 50 mg 3-4 razy na dobę. Dopochwowo np. w zaburzeniach miesiączkowania - 25-50 mg 2 razy dziennie przez 10-12 dni, rozpoczynając w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

Możliwe skutki uboczne: rzadko, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy; obserwowano zaburzenia czynności wątroby lub nerek, obrzęki, wzrost masy ciała, niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego, zakrzepy naczyniowe, zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie, trądzik, łojotok, stany depresyjne. Niekiedy u dzieci matek, które otrzymywały duże dawki hormonu w ciąży, mogą wystąpić zaburzenia rozwoju narządów płciowych.

Inne leki z tej grupy: Luteina, Luteina 50, Progesteronum, Utrogestan.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl