Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ACC

Nazwa handlowa leku: ACC

Nazwa polska leku: ACETYLOCYSTEINA

Nazwa międzynarodowa leku: Acetylcysteinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Acetylcysteine

Postaci leku: ACC - granulat do sporządzania roztworu doustnego 20 mg/ml, roztwór 300 mg/3 ml; ACC 100 - granulat 100 mg/saszetka, tabletki 100 mg, tabletki musujące 100 mg; ACC 200 - granulat 200 mg/saszetka, tabletki 200 mg, tabletki musujące 200 mg; ACC 200 Hot - gr

Wizytówka leku: Lek rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej, w mukowiscydozie i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, w których istotne dla wyleczenia jest ułatwienie wykrztuszenia gęstej, zalegającej wydzieliny. Bywa stosowany w zapaleniach zatok przynosowych i ucha środkowego oraz przy przedawkowaniu paracetamolu. Preparat ACC Hot przeznaczony jest do leczenia zapalenia oskrzeli na tle przeziębienia. Uwaga: w ostrych stanach lub w ciężkich zaostrzeniach przewlekłych chorób dróg oddechowych należy stosować lek łącznie z antybiotykami.

Działanie: powoduje rozrzedzenie gęstej, lepkiej wydzieliny powstałej w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach - w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych. Ułatwia odkrztuszanie i wykrztuszanie. Jest jednym z najważniejszych leków wspomagających leczenie stanów zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz w zapaleniach oskrzeli.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w ostrych stanach astmatycznych, przy nietolerancji laktozy i/lub fruktozy.

Współdziałanie: nie może być stosowany równocześnie z lekami hamującymi odruch kaszlowy (np. Codeinum, Thiocodin), ponieważ utrudniają one wykrztuszenie nagromadzonej wydzieliny, która zalegając stanowi dodatkowe źródło zakażenia w układzie oddechowym. Może zmniejszać skuteczność działania niektórych antybiotyków (np. ampicyliny, streptomycyny, tetracykliny, tobramycyny), dlatego należy przyjmować je po upływie minimum 2 godzin od zażycia acetylocysteiny.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w chorobach o ostrym przebiegu dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia 3 razy dziennie 200 mg lub raz 600 mg, dzieci 6-14 rok życia 100 mg 3 razy dziennie; w chorobach przewlekłych dorośli 2 razy dziennie 200 mg, dzieci 6-14 rok życia 100 mg 3 razy dziennie. W zapaleniu oskrzeli na tle przeziębienia preparat ACC Hot - dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia 600 mg na dobę tj. 3 razy dziennie 1 saszetka ACC 200 Hot lub raz dziennie 1 saszetka ACC 600 Hot. W mukowiscydozie: dzieci powyżej 6 roku życia 400 mg dziennie podawane w 4 dawkach po 100 mg lub 600 mg podawane w 3 dawkach po 200 mg; dzieci od 2 do 6 roku życia 300 mg dziennie podawane w 3 dawkach po 100 mg; dzieci poniżej 2 roku życia 150 mg dziennie podawane w 3 dawkach po 50 mg. Lek należy podawać po jedzeniu, rozpuszczony w wodzie; podczas kuracji trzeba zwiększyć ilość wypijanych płynów; nie stosować na noc.

Możliwe skutki uboczne: skurcz oskrzeli, podwyższona temperatura, dreszcze, zapalenie śluzówki jamy ustnej, wodnisty wyciek z nosa; niekiedy występują przemijające zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Objawy uboczne występują bardzo rzadko.

Inne leki z tej grupy: ACC, ACC 100, 200, 200 Hot, 600, 600 Hot, Acypront, Fluimucil, Syntemucol, Tussicom 100, 200, 400, 600.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl