Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ATROPINUM SULFURICUM 1% (Krople do oczu)

Nazwa handlowa leku: ATROPINUM SULFURICUM 1% (Krople do oczu)

Nazwa polska leku: ATROPINA

Nazwa międzynarodowa leku: Atropini sulfas / Atropinum

Nazwa anglojęzyczna leku: ATROPINE SULFATE

Postaci leku: Atropinum sulfuricum 1% - krople do oczu 10 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek blokujący układ nerwowy przywspółczulny, rozkurczowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w okulistyce w leczeniu zapalenia tęczówki oraz w diagnostyce - w celu rozszerzenia źrenicy przed badaniem dna oka.

Działanie: atropina poraża mięśnie napinające soczewkę oka, co powoduje zaburzenia akomodacji oka (mającej wpływ na możliwość ostrego widzenia przedmiotów położonych w różnej odległości) oraz rozszerza źrenicę, powoduje wzrost ciśnienia płynu w gałce ocznej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, przy jaskrze; ze względu na możliwość przenikania leku ze spojówek i wywołania działania ogólnego na organizm, w okresie ciąży i karmienia piersią należy zachować ostrożność przy stosowaniu atropiny.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; najczęściej stosuje się leczniczo 2 razy dziennie 1 kroplę do worka spojówkowego; przed badaniem dna oka - 1 kroplę na pół godziny przed badaniem.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia widzenia ustępujące po 3-7 dniach; przy stosowaniu przewlekłym - suchość błony śluzowej jamy ustnej, gorączka, pobudzenie lub stany depresyjne, zaparcie, przyspieszenie czynności serca, światłowstręt, zaczerwienienie skóry.

Objawy przedawkowania: długotrwałe podawanie w postaci kropli do oczu może wywołać alergię typu późnego, toksyczne psychozy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl