Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PROPYCIL

Nazwa handlowa leku: PROPYCIL

Nazwa polska leku: PROPYLTIOURACYL

Nazwa międzynarodowa leku: Propylthiouracilum

Nazwa anglojęzyczna leku: PROPYLTHIOURACIL

Postaci leku: Propycil - tabletki 50 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany w nadczynności tarczycy.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy nadczynności tarczycy w chorobie Graves-Basedowa i w leczeniu wola guzkowego nadczynnego, przed operacją usunięcia tarczycy lub napromieniowaniem jej radioaktywnym preparatem jodu.

Działanie: przeciwtarczycowe, tzn. hamujące produkcję hormonów tarczycy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży (chyba, że lekarz uzna to za konieczne) i karmienia piersią, dzieciom do 6. roku życia, przy zaburzeniach czynności wątroby, przy zmniejszonej ilość białych krwinek, w tym granulocytów.

Współdziałanie: preparaty jodu osłabiają działanie leku; należy wykluczyć równoczesne podawanie leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle na początku 100-300 mg na dobę w jednej dawce lub w dawkach podzielonych, po 2-3 tygodniach stopniowo zmniejszać dawkę do podtrzymującej - 50-100 mg na dobę w jednej dawce lub w dawkach podzielonych, leczenie trwa do półtora roku.

Możliwe skutki uboczne: znacznie zmniejszona ilość granulocytów (rodzaj białych krwinek) w surowicy krwi (z objawami podobnymi do grypy: bólami stawów, dreszczami i gorączką, bólami i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami), zmniejszona ilość płytek krwi, uszkodzenia wątroby, wysypki, swędzenie, złuszczające zapalenie skóry, obrzęki kończyn, wypadanie włosów i inne.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl