Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MIZODIN

Nazwa handlowa leku: MIZODIN

Nazwa polska leku: PRYMIDON

Nazwa międzynarodowa leku: Primidonum

Nazwa anglojęzyczna leku: PRIMIDONE

Postaci leku: Mizodin - tabletki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w leczeniu różnych postaci padaczki, szczególnie w przypadkach opornych na leczenie fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum). Mizodin jest lekiem przeciwpadaczkowym o szerokim zastosowaniu, wykazuje jednak większą toksyczność niż fenytoina. Mizodin bywa również stosowany w nerwobólach, szczególnie nerwu trójdzielnego.

Działanie: jest lekiem przeciwdrgawkowym, wywiera silny (depresyjny) wpływ na układ nerwowy, szczególnie na tę część kory mózgowej, która steruje czynnościami ruchowymi organizmu poprzez zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych. Mizodin dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby i nerek, zaburzeniach w morfologii krwi.

Współdziałanie: nasila działanie alkoholu oraz środków nasennych i uspokajających oraz nasila toksyczne działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Mizodin osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych i gryzeofulwiny (Gricin, Griseofulvin).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle początkowo 125 mg wieczorem, zwiększając następnie dawkę o 125-250 mg co 3-7 dni, do maksymalnie 750-1500 mg dziennie w 2 podzielonych dawkach (rano i wieczorem); dawka podtrzymująca 250 mg dziennie, wieczorem przez kilka miesięcy. Uwaga: leku nie należy nagle odstawiać.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy - osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, nadmierna pobudliwość, podwójne widzenie, oczopląs, niezborność ruchów, dezorientacja, skórne odczyny alergiczne. Rzadko występują zaburzenia emocjonalne i seksualne, obrzęki nóg, zwiększona ilość oddawanego moczu. Powyższe zaburzenia mają charakter przejściowy i cofają się po zmianie dawki. Wyjątkowo występują objawy uboczne ze strony układu krwiotwórczego, takie jak niedokrwistość (która zwykle ustępuje pod wpływem leczenia kwasem foliowym) oraz zmniejszenie ilości krwinek białych oraz krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl