Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PYRALGINUM

Nazwa handlowa leku: PYRALGINUM

Nazwa polska leku: PYRALGINA (METAMIZOL SODOWY)

Nazwa międzynarodowa leku: Metamizolum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: METAMIZOLE SODIUM

Postaci leku: Pyralginum - tabletki 500 mg, czopki 750 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w stanach bólowych różnego pochodzenia - bólach głowy, nerwobólach, rwie kulszowej, w zapaleniu korzonków nerwowych, w kolce nerkowej i żółciowej, w stanach pooperacyjnych, w bólach stawowych, mięśniowych, w bólach nowotworowych oraz w stanach gorączkowych różnego pochodzenia, w gorączce niereagującej na inne leki. Jest składnikiem wielu leków złożonych.

Działanie: jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, silnym i szybkim przeciwgorączkowym oraz łagodnym rozkurczowym i uspokajającym, działa również przeciwzapalnie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy niewydolności wątroby i nerek. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niedokrwistość, zmniejszenie liczby krwinek białych, porfiria wątrobowa, niedokrwistość hemolityczna spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu glukozo-6-fosfodehydrogenazy. Ostrożnie należy stosować u osób w podeszłym wieku, dzieci i kobiet w okresie przekwitania.

Współdziałanie: nasila działanie doustnych leków zmniejszających krzepnięcie krwi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), sulfonamidów przeciwbakteryjnych (np. Bactrim, Biseptol, Septrin). Barbiturany (np. Luminalum, Ipronal) zmniejszają aktywność leku; leki z grupy leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) - nasilają. Nie stosować wraz z innymi pirazolonami (np. Analget, Cefalgin, Gardan P, Propyphenazon), ostrożnie w połączeniu z Fenactilem.

Dawkowanie: tabletki doustnie, zwykle dorośli w sporadycznych bólach doraźnie 1-2 tabletki jednorazowo; w bólach przewlekłych 1-2 tabletki 3 razy dziennie, nie więcej niż 6 tabletek na dobę; dzieci 5-20 mg na każdy kilogram masy ciała na dawkę, nie więcej niż 3 dawki na dobę. Czopki - doodbytniczo 1 czopek 1-3 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne odczyny alergiczne, bóle i zawroty głowy, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie mogące doprowadzić do obrzęków. Lek może spowodować uszkodzenie szpiku kostnego, objawiającego się upośledzeniem wytwarzania: krwinek czerwonych (niedokrwistość), krwinek białych (znaczne obniżenie odporności organizmu), krwinek płytkowych (obniżenie krzepliwości krwi). Przy przedawkowaniu może nastąpić ostre uszkodzenie wątroby i nerek.

Inne leki z tej grupy: PyraHexal, Pyralgin, Pyralginum.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl