Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PYRANTELUM

Nazwa handlowa leku: PYRANTELUM

Nazwa polska leku: PYRANTEL

Nazwa międzynarodowa leku: Pyrantelum

Nazwa anglojęzyczna leku: Pyrantel

Postaci leku: Pyrantelum - tabletki 250 mg, zawiesina doustna 250 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwrobaczy, stosowany głównie w pediatrii.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach pasożytami, szczególnie w owsicy, w zakażeniu glistą ludzką i tęgoryjcem dwunastnicy.

Działanie: poraża mięśnie robaków, w wyniku czego dochodzi do wydalenia pasożytów z przewodu pokarmowego człowieka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w leczeniu owsicy i glistnicy podaje się jednorazowo: dzieci od 7. miesiąca do 2. roku życia (włącznie) - 125 mg, co odpowiada 1/2 tabletki lub 1/2 łyżeczki zawiesiny; od 3. do 6. roku życia 250 mg, co odpowiada 1 tabletce lub 1 łyżeczce zawiesiny; od 7. do 12. roku życia 500 mg, co odpowiada 2 tabletkom lub 2 łyżeczkom zawiesiny; powyżej 12. roku życia i dorosłym o wadze do 75 kg - 750 mg, co odpowiada 3 tabletkom lub 3 łyżeczkom zawiesiny; dorośli o wadze powyżej 75 kg - 1000 mg, co odpowiada 4 tabletkom lub 4 łyżeczkom zawiesiny. Lek należy przyjmować przed lub po posiłku, tabletki przed zażyciem należy dokładnie rozgryźć. Uwaga: leczeniu owsicy powinna się poddać cała rodzina, po 14 dniach od zakończenia leczenia należy wykonać kontrolne badania na obecność pasożytów. Pyrantelum ostrożnie stosuje się u dzieci do 2. roku życia.

Możliwe skutki uboczne: jest na ogół dobrze tolerowany, niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka; skórne odczyny alergiczne, bardzo rzadko - senność lub odwrotnie - bezsenność, bóle i zawroty głowy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl