Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PYRAZINAMID

Nazwa handlowa leku: PYRAZINAMID

Nazwa polska leku: PYRAZINAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Pyrazinamidum

Nazwa anglojęzyczna leku: PYRAZINAMIDE

Postaci leku: Pyrazinamid - tabletki 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwgruźliczy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu różnych postaci gruźlicy, szczególnie - w opornych na leczenie klasycznymi lekami przeciwgruźliczymi, czyli Isoniazidum, streptomycyną i ryfampicyną (Rifampicin); stosowany jest u pacjentów nadwrażliwych na te leki.

Działanie: bakteriobójcze na prątki gruźlicy; łatwo i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, przy dnie, porfirii i cukrzycy, osobom z podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi.

Współdziałanie: podczas przyjmowania pyrazinamidu może być utrudnione leczenie osób chorych na cukrzycę, przyjmujących doustne środki przeciwcukrzycowe lub insulinę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli, w skojarzeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi, 20-30 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę (ok. 1,5 g) raz dziennie.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenie czynności wątroby oraz podwyższenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty; skórne odczyny alergiczne, światłowstręt, gorączka, niedokrwistość, trudności w oddawaniu moczu.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl