Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TENAXUM

Nazwa handlowa leku: TENAXUM

Nazwa polska leku: RILMENIDYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Rilmenidinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Rilmenidine

Postaci leku: Tenaxum - tabletki 1 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym.

Działanie: obniża ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe jak i rozkurczowe, regulując napięcie ścian naczyń krwionośnych poprzez działanie na układ współczulny i ośrodki w mózgu (rdzeniu przedłużonym), jak i hamując zatrzymywanie sodu w organizmie poprzez działanie na receptory w nerkach. Nadmierna ilość sodu w organizmie może między innymi przyczyniać się do zatrzymywania wody i powodować rozwój nadciśnienia tętniczego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub przy występowaniu w przeszłości obrzęków na tle uczuleniowym; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; przy ciężkiej niewydolności nerek i ciężkiej postaci depresji; ostrożnie w chorobach serca: ciężkiej niewydolności serca, niestabilnej chorobie wieńcowej, przebytym zawale lub udarze mózgu; ostrożnie przy jednoczesnym leczeniu trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan) i lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres).

Współdziałanie: inne leki przeciwnadciśnieniowe (np. Accupro, Accuzide, Enap, Gopten, Lisiprol, Prestarium, Prinivil, Tritace) wzmagają działanie przeciwnadciśnieniowe leku. Leki hamujące aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan) oraz alkohol stosowane łącznie z rilmenidyną mogą osłabiać jej działanie.

Dawkowanie: doustne, wg wskazań lekarza, dawka początkowa to najczęściej 1 mg leku na dobę, przyjmowana rano; jeśli dawkowanie nie jest wystarczające, po 3-4 tygodniach leczenia można zwiększyć dawkę do 2 mg na dobę, przyjmowanych w dwóch dawkach podzielonych, rano i wieczorem. Lek należy przyjmować podczas posiłków. Tabletkę należy popijać wodą, nie rozgryzać. Lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: nagłe spadki ciśnienia tętniczego wyrażające się osłabieniem, omdleniami; suchość w jamie ustnej, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, zaparcia, obrzęki; wysypki skórne, świąd skóry, uderzenia gorąca; lęk, depresja, zaburzenia czynności seksualnych. W początkowym okresie leczenie może wystąpić senność lub bezsenność, uczucie zmęczenia, rozbicia, zawroty głowy, które jednak z reguły ustępują w trakcie leczenia.

Inne leki z tej grupy: Tenaxum, Albarel.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl