Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RULID

Nazwa handlowa leku: RULID

Nazwa polska leku: ROKSYTROMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Roxithromycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: ROXITHROMYCIN

Postaci leku: Rulid - tabletki powlekane 50 mg, 100 mg, 150 mg, tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej 50 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w anginie, w zapaleniach migdałków, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w zapaleniach płuc, zapaleniach oskrzeli, w chorobie reumatycznej, w nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej, pochwy i szyjki macicy, gruczołu krokowego, w innych zakażeniach bakteriami wrażliwymi na roksytromycynę. Działa również na niektóre szczepy bakterii oporne na inne antybiotyki - może być stosowany również w krztuścu, w zakażeniach bakterią Haemophilus influenzae, np. krtani, zatok lub ucha oraz w zakażeniach Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis i Legionella pneumoniae, wywołujących głównie nietypowe zapalenia płuc, także w infekcjach gronkowcowych. Stosowany bywa również w zakażeniach skóry i tkanek miękkich.

Działanie: bakteriobójcze lub bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój bakterii (zależnie od przyjętej dawki), na bakterie określane jako Gram-dodatnie oraz na inne, nietypowe drobnoustroje wymienione wyżej. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dobrze przenika do różnych tkanek. Występuje w dużym stężeniu w żółci, przenika do płodu i do pokarmu karmiącej matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne antybiotyki makrolidowe (np. Davercin, Erythromycin, Klacid), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby, porfirii.

Współdziałanie: nie należy stosować równocześnie alkaloidów sporyszu (np. Adavin, Nicergolin, Nilogrin, Sermion, Dihydroergotaminum, Dihydroergotoxinum, Ergotaminum), teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum), cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun), astemizolu (Astemizol, Hismanal), cizapridu (Cisap, Gasprid, Gastronax), doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 14 lat 150 mg co 12 godzin przed posiłkami lub 300 mg w 1 dawce na dobę przed śniadaniem. Dzieci o masie ciała 6-11 kg 25 mg co 12 godzin; dzieci o masie ciała 12-23 kg - 50 mg co 12 godzin; dzieci o masie ciała 24-40 kg 100 mg co 12 godzin. Tabletki do przygotowywania zawiesiny można podzielić, po czym rozpuścić w 15 ml wody (łyżka stołowa) i popić wodą.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, bóle brzucha; odczyny alergiczne skórne i ze strony błon śluzowych, zawroty głowy, przejściowe zaburzenia czynności wątroby.

Inne leki z tej grupy: Renicin, Rolicyn, Roxiratio, Roxitron, Roxylid, Rulid, Xitrocin.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl