Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALLERGODIL (Aerozol do nosa)

Nazwa handlowa leku: ALLERGODIL (Aerozol do nosa)

Nazwa polska leku: AZELASTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Azelstini hydrochloridum / Azelastinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Azelastine

Postaci leku: Allergodil - aerozol do nosa 0,1%.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznym nieżycie nosa (katar sienny) sezonowym i całorocznym.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w błonie śluzowej nosa. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia są łagodniejsze. Działanie azelastyny jest działaniem objawowym - nie leczy skłonności do uczuleń.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub chlorek benzalkoniowy; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 6 roku życia; przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby.

Dawkowanie: donosowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia 2 razy na dobę (rano i wieczorem) po 1 dawce aerozolu do każdej dziurki nosa. Leku nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, gorzki smak w ustach, kichanie, swędzenie w nosie, rzadziej krwawienia z nosa.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl