Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

REQUIP

Nazwa handlowa leku: REQUIP

Nazwa polska leku: ROPINIROL

Nazwa międzynarodowa leku: Ropinirolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ropinirole

Postaci leku: Requip - tabletki powlekane 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg, 2 mg i 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwparkinsonowski.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek (oraz sama choroba Parkinsona) mogą upośledzać sprawność psychofizyczną; podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i ani obsługiwać maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: we wczesnych stadiach choroby Parkinsona jako lek pojedynczy, w celu opóźnienia wprowadzenia do leczenia lewodopy (Duellin, Madopar, Nakom, Poldomet, Sinemet) lub w zaawansowanych stadiach choroby w skojarzeniu z lewodopą, gdy działanie lewodopy przestaje być wystarczające, tj. nasilają się objawy choroby Parkinsona pod koniec działania dawki lub pojawiają się tak zwane zespoły "on-off", w których nagle pojawiająca się sztywność mięśni występuje naprzemiennie z okresami sprawności i pobudzenia.

Działanie: istotą choroby Parkinsona jest niedobór w układzie nerwowym, głównie w mózgu, dopaminy - jednego ze związków chemicznych, które są przekaźnikami pomiędzy komórkami nerwowymi. Ropinirol pobudza receptory dopaminowe, przez co poprawia funkcje ruchowe w chorobie Parkinsona (znosi zwłaszcza sztywność i wzmożone napięcie mięśniowe).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży; przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, niewydolności serca, nieustabilizowanym ciśnieniu tętniczym, osobom z wrodzoną nietolerancją galaktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ostrożnie u osób z zaburzeniami psychotycznymi.

Współdziałanie: terapia hormonalna okresu menopauzy (tzw. HTZ) wprowadzana podczas stosowania ropinirolu może wymuszać dostosowanie jego dawkowania, cyprofloksacyna (Ciprobay, Cipronex, Cipropol) i fluwoksamina (Fevarin, Fluvox) mogą zwiększać stężenie leku i ryzyko działań niepożądanch. Nie należy stosować leków przeciwpsychotycznych (np. Chlorprotixen, Haloperidol) oraz alkoholu podczas kuracji.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj we wczesnej postaci choroby Parkinsona leczenie rozpoczyna się od dawki 0,25 mg trzy razy na dobę, którą można początkowo zwiększać w odstępach tygodniowych o 0,25 mg na dawkę, w sumie o 0,75 mg na dobę; w leczeniu podtrzymującym zazwyczaj skuteczna jest dawka 3-9 mg na dobę, niemniej, w razie potrzeby można ją zwiększać o 0,5-1 mg leku na dawkę w odstępach tygodniowych, do 24 mg leku na dobę, przyjmowanych w trzech dawkach. Nie należy przekraczać dawki 24 mg leku na dobę. W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona jednoczesne leczenie ropinirolem i lewodopą pozwala na zmniejszenie dawkowania lewodopy. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, nie rozgryzać. Lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: ze strony układu nerwowego: napady nagłego snu, często nieuświadamiane przez chorego (należy wówczas zmniejszyć dawkę lub odstawić lek), senność, dziwna treść snów, urojenia, omamy wzrokowe lub słuchowe, zwiększenie libido, zaburzenia uwagi, zmniejszenie sprawności umysłowej, zaburzenia ruchowe tzw. dyskinezy, omdlenia; zaburzenia równowagi, zawroty głowy; świąd skóry i wysypka, obrzęki stawów i kończyn, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, suchość w jamie ustnej, zgaga, czkawka, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, zwiększenie masy ciała; ze strony układu krążenia najczęstszym niepożądanym objawem stosowania leku są spadki ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji na pionową lub po długim staniu, mogące czasem powodować zasłabnięcia lub utratę przytomności, ponadto może wystąpić spowolnienie akcji serca. Rzadko występują: podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych oraz żółtaczka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl