Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EXELON

Nazwa handlowa leku: EXELON

Nazwa polska leku: RYWASTYGMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Rivastigminum

Nazwa anglojęzyczna leku: RIVASTIGMINE

Postaci leku: Exelon - kapsułki twarde 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg, 6 mg; roztwór doustny 2 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwotępieniowy stosowany w chorobie Alzheimera.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: do leczenia otępienia (łagodnej i średnio ciężkiej postaci) w chorobie Alzheimera.

Działanie: poprzez wpływ na przemiany enzymatyczne w ośrodkowym układzie nerwowym rywastygmina powoduje wzrost stężenia acetylocholiny. Acetylocholina jest odpowiedzialna za przekazywanie informacji pomiędzy różnymi ośrodkami w mózgu. Przyjmowanie leku poprawia zdolności poznawcze i intelektualne u chorych z otępieniem, ułatwia przystosowanie do życia w domu, w społeczeństwie oraz do wykonywania prostych prac dookoła siebie. Lek nie poprawia koncentracji i zdolności poznawczych u osób zdrowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy astmie oskrzelowej, niedrożności jelit, dróg żółciowych, dróg moczowych i zaburzeniach oddawania moczu, w chorobach serca: po przebytym niedawno zawale serca, w zespole chorego węzła zatokowego, zaburzeniach przewodzenia sercowego, niedociśnieniu, nadmiernym zwolnieniu tętna (pulsu); przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, napadach drgawkowych w przeszłości, padaczce. Nie stosować z innymi lekami działającymi na układ przywspółczulny (Suxamethonium, Mestinon, Brostagin, Polstigminum, Ubretid).

Współdziałanie: rywastygmina nasila działanie leków zwiBez receptyzających, takich jak sukcynylocholina (Suxamethonium), pirydostygmina (Mestinon, Brostagin), neostygmina (Polstigminum), distygmina (Ubretid) oraz modyfikuje działanie leków przeciwcholinergicznych (np. Akineton, Parkopan).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, z reguły początkowo po 1,5 mg 2 razy na dobę, przy dobrej tolerancji leku dawki można zwiększać co około dwa tygodnie o 1,5 mg na dawkę (3 mg na dobę), nie należy przekraczać dawki 12 mg na dobę. Lek należy zażywać w czasie jedzenia, kapsułki połyka się w całości.

Możliwe skutki uboczne: bóle w obrębie jamy brzusznej, ślinotok, zwiększenie ruchów robaczkowych jelit, biegunka, nudności, wymioty, jadłowstręt, krwotok z przewodu pokarmowego; kurcze mięśni, objawy przeziębienia, zakażenia układu moczowego i górnych dróg oddechowych; zmniejszenie masy ciała, pokrzywka, łzawienie oczu, pocenie się, drgawki, zwężenie źrenic; zwolnienie rytmu serca i spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, bloki zatokowo-przedsionkowe i przedsionkowo-komorowe; zawroty i bóle głowy, pobudzenie, splątanie, złe samopoczucie, depresja, bezsenność, utrata przytomności, duszność, zapaść.

Objawy przedawkowania: osłabienie mięśniowe, nadmierne spowolnienie rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, skurcz oskrzeli, są to objawy tzw. zespołu cholinergicznego, który, nieleczony, szybko doprowadza do upośledzenia czynności mięśni oddechowych, duszności, zapaści i w k

Inne leki z tej grupy: Exelon, Prometax.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl