Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SALBUTAMOL

Nazwa handlowa leku: SALBUTAMOL

Nazwa polska leku: SALBUTAMOL

Nazwa międzynarodowa leku: Salbutamolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Salbutamol

Postaci leku: Salbutamol - syrop 2 mg/5 ml; Salbutamol WZF - roztwór do wstrzykiwań 0,5 mg/ml, syrop 2 mg/5 ml, tabletki 2 mg i 4 mg.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający oskrzela.

Dostępność: Rp

Zalecany: w astmie oskrzelowej, w stanach skurczowych oskrzeli różnego pochodzenia, w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, w rozedmie płuc, w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Działanie: pobudza receptory hormonów i przekaźników nerwowych, których działanie powoduje rozszerzenie oskrzeli. Działa tylko na receptory oskrzelowe, nie pobudza zbliżonych receptorów w mięśniu sercowym, toteż, podany doustnie w zalecanych dawkach, nie wykazuje działania na układ krążenia i nie powoduje przyspieszenia czynności serca. Wpływ na układ krążenia może być zauważalny dopiero po podaniu dożylnym lub po przedawkowaniu. Podany podczas porodu hamuje skurcze macicy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na salbutamol; przy zaburzeniach rytmu serca, przyspieszonej czynności serca, ostrej niewydolności krążenia, zawale mięśnia sercowego; ostrożnie stosuje się podczas ciąży i karmienia piersią, przy nadciśnieniu, nadczynności tarczycy i cukrzycy.

Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami blokującymi beta-receptory, takimi jak Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral, ponieważ działają one przeciwstawnie i mogą pogłębić skurcz oskrzeli i duszność. Teofilina (Euphyllin, Theophyllinum) oraz leki takie jak Astmopent, Fenoterol wzmagają działanie leku i nasilają występowanie skutków ubocznych. Osłabia działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) i insuliny.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3-4 razy na dobę (co 6-8 godzin) 1 tabletkę 4 mg lub 2 łyżeczki syropu; w razie potrzeby, pod kontrolą lekarza jednorazową dawkę można zwiększyć do 8 mg. Dzieci: od 2. do 7. roku życia co 8 godzin 1-2 mg (1/2-1 łyżeczka do herbaty syropu lub 1/2-1 tabletka 2 mg), od 8. do 14. roku życia co 6 godzin 2 mg (1 łyżeczka do herbaty lub 1 tabletka 2 mg), od 15. do 18. roku życia co 6-8 godzin 2-4 mg (1-2 łyżeczki do herbaty lub 1 tabletka 2 mg lub 4 mg).

Możliwe skutki uboczne: bóle głowy, drżenia i skurcze mięśni szkieletowych, drżenie palców, przyspieszenie czynności serca, niekiedy częstoskurcz, zaburzenia snu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, niedobór potasu w surowicy krwi.

Objawy przedawkowania: nudności, wymioty, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zapaść. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl