Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALLERGODIL (Tabletki)

Nazwa handlowa leku: ALLERGODIL (Tabletki)

Nazwa polska leku: AZELASTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Azelstini hydrochloridum / Azelastinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Azelastine

Postaci leku: Allergodil - tabletki powlekane 2 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) sezonowych i całorocznych.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. Działanie azelastyny jest działaniem objawowym - łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby; ostrożnie u osób w podeszłym wieku oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Współdziałanie: nie należy stosować łącznie z alkoholem, lekami uspokajającymi i nasennymi (np. Elenium, Luminalum, Signopam) oraz cymetydyną (Altramet, Cimetidinum). Leki osłaniające błonę śluzową żołądka (np. Alugastrin, Alusal, Cytribin, De-Nol, Maalox, Ventrisol) zmniejszają wchłanianie leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia 2 tabletki na dobę (rano i wieczorem) przed lub po jedzeniu; przy braku skuteczności po 10-14 dniach można zwiększyć dawkowanie. Tabletek nie należy rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, gorzki smak w ustach; rzadko - nadmierne pobudzenie i podwyższenie prób wątrobowych.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl