
STERI-NEB SALAMOL
Nazwa handlowa leku: STERI-NEB SALAMOLNazwa polska leku: SALBUTAMOL
Nazwa międzynarodowa leku: Salbutamolum
Nazwa anglojęzyczna leku: SALBUTAMOL SULPHATE
Postaci leku: Steri-Neb Salamol - roztwór do nebulizacji 2,5 mg/2,5 ml, 5 mg/2,5 ml.
Wizytówka leku: Lek rozszerzający oskrzela.
Dostępność: Rp
Zalecany: w astmie oskrzelowej, w stanach skurczowych oskrzeli różnego pochodzenia, w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, w rozedmie płuc, w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Działanie: pobudza receptory hormonów i przekaźników nerwowych, których działanie powoduje rozszerzenie oskrzeli. Działa tylko na receptory oskrzelowe, nie pobudza zbliżonych receptorów w mięśniu sercowym. Wpływ na układ krążenia może być zauważalny dopiero po przedawkowaniu.
Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zaburzeniach rytmu serca, przyspieszonej czynności serca, ostrej niewydolności krążenia, zawale mięśnia sercowego; ostrożnie stosuje się podczas ciąży, karmienia piersią, przy nadczynności tarczycy.
Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami blokującymi beta-receptory, takimi jak Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral, ponieważ działają one przeciwstawnie i mogą pogłębić skurcz oskrzeli i duszność. Teofilina (Euphyllin, Theophyllinum) oraz leki takie jak Astmopent, Fenoterol wzmagają działanie leku i nasilają występowanie skutków ubocznych.
Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; inhalacje dla dorosłych i dzieci zwykle 2,5 mg na dawkę jednorazową 3-4 razy na dobę.
Możliwe skutki uboczne: bóle głowy, drżenia i skurcze mięśni szkieletowych, drżenie palców, podrażnienie śluzówki gardła, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia snu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, niedobór potasu w surowicy krwi. Uwaga: po zastosowaniu leku może wystąpić tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli - należy wówczas przerwać podawanie preparatu i próbować uzyskać efekt za pomocą innych leków rozszerzających oskrzela.
Inne leki z tej grupy: Buventol Easyhaler, Salbutamol, Steri-Neb Salamol, Velaspir, Ventodisk, Ventolin, Ventolin Dysk.
poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl