Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VENTOLIN (Płyn do inhalacji)

Nazwa handlowa leku: VENTOLIN (Płyn do inhalacji)

Nazwa polska leku: SALBUTAMOL

Nazwa międzynarodowa leku: Salbutamolum

Nazwa anglojęzyczna leku: SALBUTAMOL SULPHATE

Postaci leku: Ventolin - płyn do inhalacji z nebulizatora 0,1% (2,5 mg salbutamolu), 0,2% (5 mg salbutamolu), płyn do inhalacji z nebulizatora lub respiratora 0,5% (5 mg salbutamolu).

Wizytówka leku: Lek rozszerzający oskrzela.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ciężkim napadzie astmy oskrzelowej, w stanach skurczowych oskrzeli różnego pochodzenia, które nie poddają się leczeniu innymi metodami.

Działanie: pobudza receptory hormonów i przekaźników nerwowych, których działanie powoduje rozszerzenie oskrzeli. Działa tylko na receptory oskrzelowe, nie pobudza zbliżonych receptorów w mięśniu sercowym. Wpływ na układ krążenia może być zauważalny dopiero po przedawkowaniu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zaburzeniach rytmu serca, przyspieszonej czynności serca, ostrej niewydolności krążenia, zawale mięśnia sercowego; ostrożnie stosuje się podczas ciąży, karmienia piersią, przy nadczynności tarczycy.

Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami blokującymi beta-receptory, takimi jak Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral, ponieważ działają one przeciwstawnie i mogą pogłębić skurcz oskrzeli i duszność. Teofilina (Euphyllin, Theophyllinum) oraz leki takie jak Astmopent, Fenoterol wzmagają działanie leku i nasilają występowanie skutków ubocznych.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; opisane preparaty są przeznaczone wyłącznie do stosowania za pomocą odpowiednich urządzeń służących do nebulizacji lub wspomagania oddechu. Inhalacje z nebulizatora: dorośli i dzieci zwykle 2,5 mg (1 ampułka 0,1%) do 4 razy na dobę, czas inhalacji wynosi około 10 minut. Inhalacje preparatem 0,5% z nebulizatora lub respiratora wykonuje się u dorosłych po rozcieńczeniu leku w roztworze soli fizjologicznej: 0,5-1 ml (2,5-5 mg salbutamolu) uzupełnia się do objętości 2-2,5 ml roztworem soli fizjologicznej, po czym płyn wdycha się za pomocą inhalatora przez około 10 minut, aż do ustania wytwarzania się mgły. Preparat Ventolin, płyn do inhalacji z respiratora lub nebulizatora 0,5% można w postaci nierozcieńczonej stosować do podawania przerywanego dorosłym w następujący sposób: 2 ml roztworu (10 mg salbutamolu) wlewa się do specjalnego inhalatora, z którego wdycha się mgłę prze około 3-5 minut, aż do odczuwalnej poprawy samopoczucia. Dzieciom poniżej 12. roku życia podaje się 0,5 ml (2,5 mg salbutamolu) rozcieńczonego w 2-4 ml soli fizjologicznej. Lekarz może także zalecić ciągłe stosowanie odpowiednio rozcieńczonego preparatu do inhalacji z respiratora lub nebulizatora 0,5%. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, nie zwiększać samemu ustalonych dawek w przypadku pogorszenia samopoczucia, lecz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: bóle głowy, drżenia i skurcze mięśni szkieletowych, drżenie palców, podrażnienie śluzówki gardła, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia snu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, niedobór potasu w surowicy krwi. Uwaga: po zastosowaniu leku może wystąpić tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli - należy wówczas przerwać podawanie preparatu i próbować uzyskać efekt za pomocą innych leków rozszerzających oskrzela.

Inne leki z tej grupy: Buventol Easyhaler, Salbutamol, Steri-Neb Salamol, Velaspir, Ventodisk, Ventolin, Ventolin Dysk.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl