Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SEREVENT

Nazwa handlowa leku: SEREVENT

Nazwa polska leku: SALMETEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Salmeterolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Salmeterol

Postaci leku: Serevent - aerozol wziewny, zawiesina 25 mcg/dawkę, Serevent Dysk - proszek do inhalacji 50 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający oskrzela.

Dostępność: Rp

Zalecany: w astmie oskrzelowej, w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, w stanach skurczowych oskrzeli różnego pochodzenia; szczególnie zalecany dla osób, u których występuje duszność powysiłkowa oraz duszności nocne. Nie należy stosować preparatu do przerywania ataków duszności.

Działanie: pobudza receptory hormonów i przekaźników nerwowych, których działanie powoduje rozszerzenie oskrzeli. Działa tylko na receptory oskrzelowe, nie pobudza zbliżonych receptorów w mięśniu sercowym, toteż nie wykazuje działania na układ krążenia i nie powoduje przyspieszenia czynności serca.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży oraz karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne), nie stosuje się u dzieci do lat 4; przy nadczynności tarczycy

Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami blokującymi beta-receptory, takimi jak Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral, ponieważ działają one przeciwstawnie i mogą pogłębić skurcz oskrzeli i duszność. Bez wyraźnych wskazań lekarskich nie należy podawać razem z lekami o podobnym działaniu, również stosowanymi w astmie, takimi jak Astmopent, Berotec, Berodual.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; dorośli i dzieci powyżej 4 roku życia zwykle: Serevent - aerozol wziewny 2 dawki 0,025 mg dwa razy dziennie, Serevent Dysk 1 dawka 0,05 mg dwa razy dziennie. Dzieciom poniżej 6. roku życia można podawać Serevent aerozol przez komorę inhalacyjną Babyhaler, a dzieciom starszym i dorosłym przez komorę inhalacyjną Volumatic, ułatwiają one przyjmowanie leku. Serevent Dysk - proszek do inhalacji zawarty jest w pojemniku z dozownikiem zaopatrzonym w licznik dawek.

Możliwe skutki uboczne: bóle głowy, drżenia i skurcze mięśni, drżenie palców, przyspieszenie czynności serca, reakcje skórne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Rzadko - niespodziewany skurcz oskrzeli wymagający odstawienia leku i konsultacji lekarskiej.

Objawy przedawkowania: nudności, wymioty, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zapaść. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Salmevent, Serevent, Serevent Dysk.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl