Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

X-PREP

Nazwa handlowa leku: X-PREP

Nazwa polska leku: SENES

Nazwa międzynarodowa leku: Sennae fructi extractum

Nazwa anglojęzyczna leku: SENNOSIDES

Postaci leku: X-Prep - płyn doustny.

Wizytówka leku: Lek przeczyszczający i pobudzający pracę jelit.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przygotowaniu do badań wymagających oczyszczenia przewodu pokarmowego oraz przed zabiegami chirurgicznymi.

Działanie: lek zawiera wyciąg z owoców senesu o działaniu przeczyszczającym, pełne oczyszczenie przewodu pokarmowego następuje po 5-8 godzinach od zażycia preparatu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży a zwłaszcza podczas jej 3 pierwszych miesięcy, dzieciom poniżej 12. roku życia; przy niedrożności jelit, w ostrych stanach zapalnych układu pokarmowego.

Współdziałanie: stosowanie dużych dawek przez dłuższy okres wraz z glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) może nasilić ich szkodliwe działanie na serce, nie stosować z lekami moczopędnymi (np. Clopamid, Furosemidum, Hydrochlorothiazidum, Hygroton, Indapen, Tialorid) oraz glikokortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 1 opakowanie płynu o godzinie 14 w dniu poprzedzającym badanie. Chorzy z niedowagą oraz dzieci od 8. miesiąca życia 1 ml na każdy kilogram masy ciała. Osoby z niedomogą krążenia oraz w wieku podeszłym ściśle wg wskazań lekarza.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl