Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SERTAHEXAL

Nazwa handlowa leku: SERTAHEXAL

Nazwa polska leku: SERTRALINA

Nazwa międzynarodowa leku: Sertralinum / Sertralini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: SERTRALINE

Postaci leku: SertaHEXAL 50 - tabletki powlekane 50 mg; SertaHEXAL 100 - tabletki powlekane 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub pobudzeniem psychicznym; w depresjach tzw. endogennych (o nieustalonym pochodzeniu), w depresjach z komponentą lękową, w lęku uogólnionym, w lęku napadowym, także z towarzyszącą agorafobią (tj. lękiem przed zamkniętą przestrzenią), w lęku napadowym z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (obsesje, natręctwa, natrętnie wykonywane czynności) u dzieci, w pourazowych zaburzeniach stresowych (PTSD), w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.

Działanie: silne przeciwdepresyjne, średnio silne uspokajające oraz przeciwlękowe i poprawiające aktywność życiową. Poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w mózgu, korzystnie działa na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży z wyjątkiem leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych; u pacjentów leczonych obecnie lub w trakcie ostatnich 2 tygodni lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością nerek, wątroby, padaczką lub drgawkami występującymi w przeszłości. Ostrożnie stosować u osób z chorobami serca oraz u osób w podeszłym wieku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku.

Współdziałanie: ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu cymetydyny (Altramet, Cimetidinum), diazepamu (Diazepam, Relanium), tolbutamidu (Diabetol), litu (Lithium carbonicum), erytromycyny (Davercin, Erythromycinum), ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicyna). Szczególnie ostrożnie należy przeprowadzać kurację równolegle innymi lekami przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza trazodonem (Trittico) oraz lekami przeciwpadaczkowymi: fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbitalem (Luminalum), prymidonem (Mizodin), karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol). Przy jednoczesnym stosowaniu neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin) mogą nasilić się ich działania niepożądane. Leki stosowane w chorobach serca - beta-blokery (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Metoprolol, Propranolol, Sectral)) oraz sok grapefruitowy mogą zwiększać stężenie sertraliny we krwi. Podczas równoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) należy kontrolować krzepliwość krwi. Nie stosować równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz do dwóch tygodni od ich odstawienia. Leczenie tymi lekami można rozpocząć w 14 dni po zakończeniu leczenia sertraliną. Nie stosować równocześnie z substancjami z grupy amfetamin.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, dorośli raz na dobę, niezależnie od posiłków rano lub wieczorem; zazwyczaj 50 mg na dobę, po ok. 7-10 dniach dawkę można zwiększyć o 50 mg. W zależności od reakcji na lek dawkę można zwiększać co ok. tydzień, nie należy jednak przekraczać dawki 200 mg na dobę. Początek działania terapeutycznego może nastąpić w ciągu 7 dni, pełny efekt osiąga się najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia, do 8 tygodni w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. W leczeniu przewlekłym należy stosować najmniejsze działające dawki. Przy zaburzeniach czynności wątroby należy zmniejszyć dawki. Lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: uczucie mrowienia, gorąca, ucisku w mięśniach, wypieki, zawroty i bóle głowy, uczucie słabości i ociężałości, zmęczenie i senność. Może wystąpić suchość w ustach, zaburzenia orientacji, duszność, zaczerwienienie i swędzenie skóry, pokrzywka. Wkrótce po podaniu leku może wystąpić przejściowe podwyższenie ciśnienia krwi i ból w klatce piersiowej. Wszystkie objawy niepożądane mają charakter przejściowy i ustępują najczęściej do 4 godzin po przyjęciu leku.

Inne leki z tej grupy: Antideprimal; Asentra; Asertin 50, 100; Exazol; Luxeta; Sertagen; Sertahexal 50, 100; SerTeva 50 mg, 100 mg; Sertiva 50 mg, 100 mg; Sertrabeck 50, 100; Sertralin Tiefenbachter 50, 100; Setaloft 50 mg, 100 mg; Setaratio 50, 100; Stimuloton;Tralix 50, 100;


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl