Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ZELIXA

Nazwa handlowa leku: ZELIXA

Nazwa polska leku: SIBUTRAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Sibutramini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Sibutramine hydrochloride

Postaci leku: Zelixa - tabletki powlekane 10 mg i 15 mg.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający uczucie głodu, działający na ośrodkowy układ nerwowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o.

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w leczeniu nadwagi i otyłości. Preparat stosuje się tylko wtedy, gdy po 3 miesiącach stosowania diety i zwiększonej aktywności fizycznej masa ciała pacjenta zmniejszyła się mniej niż o 5 kg.

Działanie: lek wpływa na powstanie uczucia sytości po jedzeniu oraz powoduje zwiększenie wytwarzania ciepła w reakcjach przemiany materii prowadząc do zmniejszenia masy ciała.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 18. roku życia i osobom powyżej 65. roku życia; przy jadłowstręcie psychicznym, bulimii, psychozach, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorobach nadnerczy, chorobie wieńcowej, niewydolności serca, tachykardii, nadciśnieniu, jaskrze z wąskim kątem przesączania, ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, przeroście prostaty. Kobiety w wieku rozrodczym, stosujące preparat Meridia, powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję.

Współdziałanie: niektóre antybiotyki (Erytromycyna, Rifamazid, Rifampicyna), fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), Dexamethason, ketokonazol (Nizoral) mogą hamować lub przyspieszać metabolizm preparatu Meridia. Leki powodujące wzrost serotoniny w surowicy krwi, podawane równocześnie z preparatem Meridia, mogą doprowadzić do powstania tzw. zespołu serotoninowego. Podawanie niektórych leków przeciwuczuleniowych, przeciwkaszlowych, przeciwprzeziębieniowych oraz przeciwobrzękowych mających wpływ na poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz pracę serca wymaga zachowania ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu preparatu Meridia.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; początkowo 10 mg leku raz na dobę rano. Tabletki należy połykać w całości, popijać szklanką wody. Jeśli po 4 tygodniach leczenia nie nastąpi spadek masy ciała o co najmniej 2 kg, a lek jest dobrze tolerowany, można zwiększyć jego dawkę do 15 mg na dobę. Czas trwania kuracji to 3 miesiące, możliwe jest jednak jej przedłużenie do 12 miesięcy u osób, u których spadek masy ciała po początkowym okresie leczenia wynosi co najmniej 5%. W czasie leczenia należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz pracę serca. W przypadku wzrostu masy ciała należy natychmiast odstawić lek.

Możliwe skutki uboczne: często występuje suchość w ustach, bezsenność, zaparcia. Rzadko obserwowano wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie rytmu i kołatanie serca, uderzenia gorąca, nudności, zaburzenia smaku, zawroty i bóle głowy.

Inne leki z tej grupy: Meridia, Zelixa.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl