Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GASTROLIT

Nazwa handlowa leku: GASTROLIT

Nazwa polska leku: SOLE REHYDRATACYJNE

Nazwa międzynarodowa leku: Preparat złożony

Postaci leku: Gastrolit - proszek w saszetkach do sporządzenia roztworu.

Wizytówka leku: Lek uzupełniający niedobory elektrolitowe.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu zaburzeń w składzie płynów w organizmie w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci i dorosłych.

Działanie: doustne uzupełnienie braku związków sodu (np. wodorowęglanu sodowego) i potasu oraz glukozy, które zwykle są wydalane z organizmu wraz z wolnymi stolcami i wymiotami. Preparat zawiera również wyciąg z rumianku o łagodnym działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym i wiatropędnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy nadmiarze jonów potasu w surowicy krwi, niewydolności nerek z upośledzeniem wydalania potasu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle zawartość 1 saszetki rozpuszcza się w 200 ml gorącej wody i następnie schładza. Niemowlęta - przez pierwsze 4-6 godzin 50-100 ml na każdy kilogram masy ciała, a następnie około 10 ml na każdy kilogram masy ciała po każdym płynnym stolcu. Dzieci od 2. do 3. roku życia - przez pierwsze 4 godziny 50 ml na kilogram masy ciała, a następnie 10 ml na kilogram masy ciała po każdym płynnym stolcu. Dzieci starsze - przez pierwsze 4 godziny 500 ml, a następnie około 100-200 ml po każdym płynnym stolcu. Dorośli - przez pierwsze 4 godziny 500-1000 ml, a następnie około 200 ml po każdym płynnym stolcu. Jeżeli, pomimo nawadniania doustnego pacjent nadal wydala większą ilość płynu niż przyjmuje lub staje się słabszy, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ nawadnianie doustne może nie być wystarczające i nie zapobiec odwodnieniu.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy nudności i wymioty, przy przedawkowaniu nadmiar potasu w surowicy krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl