Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ROVAMYCINE

Nazwa handlowa leku: ROVAMYCINE

Nazwa polska leku: SPIRAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Spiramycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: SPIRAMYCIN

Postaci leku: Rovamycine - tabletki powlekane 1 500 000 j.m., 3 000 000 j.m.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach zapalnych dróg oddechowych, w zapaleniu gardła, anginie, zapaleniu zatok, zapaleniu ucha, płatowych i odoskrzelowych zapaleniach płuc, w tym w postaciach nietypowych, w zapaleniach oskrzeli, w zakażeniach okołozębowych, zakażeniach skóry, narządów płciowych, szczególnie gruczołu krokowego, cewki moczowej, w zakażeniach kości, zapobiegawczo przeciw nawrotom w chorobie reumatycznej, w zapaleniu opon mózgowych, w toksoplazmozie kobietom w ciąży oraz chorym z obniżoną odpornością, gdy z powodu zmniejszonej liczby krwinek białych przeciwwskazane są inne leki przeciw toksoplazmozie, w innych zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na spiramycynę.

Działanie: antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym (hamującym rozwój bakterii) i bakteriobójczym na szereg rodzajów bakterii (w tym także na krętki), na drobnoustroje wywołujące nietypowe zakażenia układu oddechowego: mykoplazmę, chlamydię, legionellę, na pierwotniaki (w tym leptospirę) oraz szczególnie na toksoplazmę. Dobrze przenika do wydzieliny oskrzelowej, śliny, zatok obocznych nosa.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne antybiotyki makrolidowe (np. Davercin, Erythromycin, Klacid, Rulid), podczas karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne), przy niedoborze enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; ostrożnie stosuje się u osób z niewydolnością wątroby.

Współdziałanie: może obniżać wchłanianie karbidopy i lewodopy (Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli zwykle 6 000 000 jednostek międzynarodowych na dobę, podzielone na 2 dawki podawane co 12 godzin. W zależności od rodzaju zakażenia i nasilenia objawów lekarz może zalecić większe dawki i stosowane częściej. U dzieci stosuje się zwykle 150 000 jednostek międzynarodowych na kilogram masy ciała na dobę podzielone na 2-3 dawki.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka - zmuszające niekiedy do przerwania leczenia oraz skórne odczyny alergiczne, bardzo rzadko groźny wstrząs anafilaktyczny.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl