Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DISTREPTAZA

Nazwa handlowa leku: DISTREPTAZA

Nazwa polska leku: STREPTODORNAZA + STREPTOKINAZA

Nazwa międzynarodowa leku: Streptodornasum + Streptokinasum

Nazwa anglojęzyczna leku: Streptodornase + Streptokinase

Postaci leku: Distreptaza - czopki doodbytnicze (1250 j.m. streptodornazy i 15000 j.m. streptokinazy); Distreptaza SK-SD - tabletki do stosowania w jamie ustnej (1250 j.m. streptodornazy i 15000 j.m. streptokinazy), liofilizat do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań

Wizytówka leku: Lek enzymatyczny rozpuszczający skrzepy, do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy uszkodzeniu błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, przy zapaleniu zatok, ropniaku opłucnej, zmianach pooperacyjnych, przewlekłym zapaleniu przydatków, zapaleniu błony śluzowej macicy, żylakach odbytu (hemoroidach) zarówno w stanie ostrym jak i przewlekłym, w ropniu okołoodbytniczym, przewlekłych przetokach, ropiejących torbielach okołoogonowych, odleżynach.

Działanie: jest mieszaniną dwóch enzymów rozpuszczających związki białkowe (uzyskanych z hodowli bakterii - paciorkowców), zwanych streptokinazą i streptodornazą. Streptokinaza trawi włóknik - jeden z podstawowych składników skrzepu krwi; streptodornaza rozpuszcza uszkodzone komórki i zwyrodniałe krwinki białe stanowiące 40-70% ropy, prowadząc do szybkiego jej upłynnienia, nawet przy wysokiej lepkości i gęstości. Warunkiem właściwego działania jest bezpośrednie zetknięcie się enzymów ze skrzepem lub ropą. Preparat swoim działaniem ułatwia dostęp innych leków, takich jak antybiotyki lub chemioterapeutyki do ogniska zapalnego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; leku nie należy stosować w czynnych lub świeżych krwawieniach, świeżych ranach pokrytych strupem oraz przez dwa tygodnie po zabiegu chirurgicznym, ponieważ może dojść do rozluźnienia szwów i krwawienia. Preparat w postaci roztworu jest przeciwwskazany przy skazie krwotocznej, uogólnionym zakażeniu krwi, czynnej gruźlicy, ciężkich schorzeniach miąższu wątroby, nadciśnieniu tętniczym oraz przez trzy miesiące od przebycia zakażenia bakteryjnego spowodowanego przez paciorkowce.

Współdziałanie: preparatu w postaci roztworu nie należy łączyć z solami wapniowymi.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza, dopoliczkowo lub podjęzykowo bezpośrednio w miejsce uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, zwykle dorośli przez 5 dni 4 razy dziennie 1 tabletkę, którą należy pozostawić w ustach aż do całkowitego rozpuszczenia (3-5 minut). Tabletek nie można połykać ani rozgryzać. Czopki - doodbytniczo zwykle raz dziennie 1 czopek, w ciężkich stanach można zastosować 3 razy dziennie 1 czopek przez 3 dni, potem 2 razy dziennie 1 czopek przez 3 dni, potem przez 3 dni 1 czopek dziennie. Zwykle kuracja trwa 7-10 dni i zużywa się 8-18 czopków. Lek w postaci roztworu można stosować miejscowo jako przymoczki, okłady, wlewy do jam ciała, do jam ropni, ściśle stosując zalecenia lekarza.

Możliwe skutki uboczne: dreszcze, gorączka, bóle głowy, nudności, bóle stawów, skórne odczyny alergiczne, wzrost poziomu leukocytów czyli białych ciałek krwi (leukocytoza).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl