Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SUDACLIN

Nazwa handlowa leku: SUDACLIN

Nazwa polska leku: SULINDAK

Nazwa międzynarodowa leku: Sulindacum

Nazwa anglojęzyczna leku: SULINDAC

Postaci leku: Sudaclin - tabletki 100 mg, 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w rwie kulszowej, w zapaleniu korzonków nerwowych, w zespole bolesnego barku, w dnie moczanowej, niereumatycznych stanach zapalnych układu kostno-stawowego (zapalenie ścięgna i pochewki ścięgnistej).

Działanie: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne leki przeciwzapalne, w tym na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), Ibuprofen, Metindol, Naproxen, Piroxicam, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; ostrożnie stosuje się przy zaburzeniach czynności nerek, po przebytym krwawieniu z przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, chorobach układu krążenia z zatrzymaniem wody, u osób w wieku podeszłym.

Współdziałanie: podczas stosowania leku razem z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może pojawić się skłonność do krwawień. Salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) osłabiają działanie preparatu oraz wzmagają objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego. Nie należy stosować z Brodacidem lub Dolobene. Lek należy ostrożnie stosować z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin). Osłabia działanie leków przeciwnadciśnieniowych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w chorobach reumatoidalnych 2 razy dziennie po 150 mg podczas posiłku, w niereumatycznych stanach zapalnych 2 razy po 200 mg przez 7-14 dni. Nie należy przekraczać dawki 400 mg w ciągu doby.

Możliwe skutki uboczne: objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka, rzadziej zaparcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego; lek może uczynnić chorobę wrzodową. Ponadto mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia (przy stosowaniu dużych dawek), senność, depresja, obrzęki, niewydolność mięśnia sercowego, kołatanie serca, zaburzenia czynności nerek i wątroby, wysypka i inne odczyny uczuleniowe (nieżyt nosa, dychawica oskrzelowa, obrzęki); rzadko niedokrwistość lub zmniejszenie się ilości krwinek białych, ból przy oddawaniu moczu, obecność krwi i białka w moczu, zmiana barwy moczu.

Objawy przedawkowania: odrętwienie, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, znaczny spadek ciśnienia krwi a nawet śpiączka. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl