Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CATALET

Nazwa handlowa leku: CATALET

Nazwa polska leku: SZCZEPIONKA ODCZULAJĄCA

Nazwa międzynarodowa leku: Mieszanki alergenów pyłków roślin / Alergeny

Nazwa anglojęzyczna leku: DESENSITIZING VACCINE

Postaci leku: Catalet C, Catalet D, Catalet T - 4 fiolki zawierające różne stężenia alergenu pyłkowego o przedłużonym działaniu.

Wizytówka leku: Szczepionka odczulająca.

Dostępność: Rp

Zalecany: Catalet C - uczulonym na pyłki chwastów, Catalet D - uczulonym na pyłki drzew, Catalet T - uczulonym na pyłki traw.

Działanie: alergen pyłkowy przygotowany z mieszaniny oczyszczonych wyciągów wodnych z pyłków roślinnych do odczulania swoistego o przedłużonym działaniu. Odczulanie należy rozpoczynać przed sezonem pylenia chwastów (luty, marzec), drzew (styczeń, luty), traw (luty, marzec) i powinno być zakończone na 2 tygodnie przed wystąpieniem spodziewanej ekspozycji na alergeny.

Niezalecany: podczas ciąży i karmienia piersią; osobom leczonym beta-blokerami (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral); leczenia nie należy rozpoczynać u chorych w stanie astmatycznym, w stanach gorączkowych, przy zaburzeniach odporności, reumatyzmie, niewydolności nerek lub układu krążenia, przy chorobach układu krwiotwórczego, w chorobach nowotworowych.

Dawkowanie: podskórne, wg zaleceń lekarza; zwykle 7-10 zastrzyków podawanych w odstępach co 7-14 dni, głęboko podskórnie. Odczulanie rozpoczyna się od najmniejszego stężenia, zwiększając co tydzień lub dwa dawki zgodnie ze schematem załączonym przez producenta. Jeśli ostatnia największa dawka szczepionki była dobrze tolerowana, należy ją powtórzyć w odstępach 2 tygodni, pod warunkiem, że do rozpoczęcia okresu pylenia zostało wystarczająco dużo czasu. Odczulanie powinno się powtarzać przez 3-5 lat, w następnym sezonie można rozpocząć leczenie od nieco wyższych dawek, zmniejszając liczbę wstrzyknięć. Uwaga: po podaniu szczepionki pacjent musi przebywać pod obserwacją lekarza przez co najmniej godzinę w warunkach zapewniających reanimację w przypadku wstrząsu anafilaktycznego; w ciągu 24 godzin po iniekcji należy unikać wysiłku fizycznego, gorącej kąpieli, sauny oraz picia alkoholu.

Możliwe skutki uboczne: wzrost temperatury ciała, reakcje alergiczne miejscowe i/lub uogólnione o różnym stopniu, wstrząs anafilaktyczny.

Inne leki z tej grupy: Allergovit, Alutard SQ, Catalet C, Catalet D, Catalet T, Novo-Helisen Depot, Novo-Helisen Oral, Perosall C, Perosall D, Perosall T13, Phostal, Pollinex, Purethal, Staloral, Staloral 300.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl