Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NOVO-HELISEN DEPOT

Nazwa handlowa leku: NOVO-HELISEN DEPOT

Nazwa polska leku: SZCZEPIONKA ODCZULAJĄCA

Nazwa międzynarodowa leku: Mieszanki alergenów / Alergeny

Nazwa anglojęzyczna leku: DESENSITIZING VACCINE

Postaci leku: Novo-Helisen Depot - zawiesina do wstrzykiwań podskórnych.

Wizytówka leku: Szczepionka odczulająca.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy chorobach alergicznych, takich jak katar sienny, astma oskrzelowa, nieżyt oskrzeli, zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa, spowodowanych przez alergeny, zwłaszcza wziewne, których nie można wykluczyć z otoczenia chorego.

Działanie: w skład preparatu wchodzą tzw. alergoidy, czyli zmienione alergeny różnych pyłków roślin, alergeny pochodzenia zwierzęcego (sierść i nabłonki zwierząt, pierze), alergeny grzybów pleśniowych, alergeny roztoczy kurzu, które podaje się choremu w formie iniekcji, zwiększając za każdym razem dawkę preparatu. Leczenie powinno doprowadzić do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii. Skład szczepionki ustala się indywidualnie, w zależności od tego, jakie alergeny powodują u pacjenta reakcję uczuleniową.

Niezalecany: podczas ciąży, przy stosowaniu beta-blokerów (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral); leczenia nie należy rozpoczynać u chorych w stanie astmatycznym, w stanach gorączkowych, przy zaburzeniach odporności, reumatyzmie, niewydolności nerek lub układu krążenia, przy chorobach układu krwiotwórczego, w chorobach nowotworowych.

Współdziałanie: terapia przeciwuczuleniowa lekami objawowymi (np. kortykosteroidami, takimi jak Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), preparatami przeciwhistaminowymi (np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec) może wpłynąć na reakcję organizmu na zawarte w preparacie alergeny.

Dawkowanie: podskórne, wg zaleceń lekarza; zastrzyki zwykle podawane są w odstępach 7-14 dni, głęboko podskórnie. Odczulanie rozpoczyna się od najniższej dawki słabszego stężenia, zwiększając co tydzień dawki zgodnie ze schematem załączonym przez producenta. Przerwa między iniekcjami nie może być dłuższa niż 14 dni. Odczulanie powinno się powtarzać przez 2-3 lata, w miarę możliwości należy kontynuować je przez rok od ustąpienia alergii.

Możliwe skutki uboczne: wzrost temperatury ciała, reakcje alergiczne miejscowe lub uogólnione o różnym stopniu, a nawet groźny wstrząs anafilaktyczny.

Inne leki z tej grupy: Allergovit, Alutard SQ, Catalet C, Catalet D, Catalet T, Novo-Helisen Depot, Novo-Helisen Oral, Perosall C, Perosall D, Perosall T13, Phostal, Pollinex, Purethal, Staloral, Staloral 300.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl