Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BIVACYN

Nazwa handlowa leku: BIVACYN

Nazwa polska leku: BACYTRACYNA + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Bacitracinum + Neomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Bacitracin + Neomycin

Postaci leku: Bivacyn - maść do oczu (250 j.m./g bacytracyny i 3500 j.m./g neomycyny), proszek i rozpuszczalnik do przygotowywania kropli do oczu (250 j.m./g bacytracyny i 3500 j.m./g neomycyny).

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek, w przewlekłym zapaleniu rogówki, w owrzodzeniach rogówki, w zapaleniu woreczka łzowego, przed i po zabiegach operacyjnych. Krople można też zastosować w przewlekłym zapaleniu ucha zewnętrznego.

Działanie: skojarzone bakteriobójcze dwóch antybiotyków - neomycyny i bacytracyny. Może być stosowany jedynie do leczenia miejscowego, ponieważ zupełnie nie wchłania się z miejsc zastosowania.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na jeden lub oba antybiotyki składowe, lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Netromycine); kropli nie należy stosować przy perforacji błony bębenkowej ucha.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; maść do oczu - zwykle nanosi się cienką warstwą na powiekę za pomocą przedłużacza na tubie lub szklanej łopatki 2-5 razy dziennie, nie dłużej niż przez tydzień. Krople - wkraplać 2-3 razy dziennie po 1-2 krople na dolną powiekę lub do zewnętrznego przewodu słuchowego, nie dłużej niż przez tydzień. Krople sprzedawane są w dwóch buteleczkach zawierających substancję suchą i rozpuszczalnik. Krople należy przygotować w warunkach jałowych bezpośrednio przed rozpoczęciem leczenia. Trwałość roztworu wynosi 3 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: rzadko podrażnienie oczu, wysypka skórna, uczulenie na lek.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl