Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VAQTA

Nazwa handlowa leku: VAQTA

Nazwa polska leku: SZCZEPIONKA PRZECIW WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY TYPU A

Nazwa międzynarodowa leku: Vaccinum Hepatitidis A / Hepatitis Apurified antigen

Nazwa anglojęzyczna leku: HEPATITIS A VACCINE

Postaci leku: Vaqta 25 - zawiesina do iniekcji domięśniowych 25 U/0,5 ml; Vaqta 50 - zawiesina do iniekcji domięśniowych 50 U/ml.

Wizytówka leku: Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapobieganiu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, szczególnie u osób narażonych na zakażenie wirusem żółtaczki zakaźnej typu A. Szczepienie zalecane jest dzieciom i młodzieży; osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim stopniu ryzyka zakażenia i osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności.

Działanie: uodpornia czynnie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A; nie chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby wywołanym przez inne czynniki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w czasie ostrej infekcji lub innych chorób przebiegających z gorączką. Podczas ciąży i karmienia piersią szczepionkę można stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Współdziałanie: w przypadku stosowania preparatu z innymi szczepionkami należy podawać je w różne miejsca.

Dawkowanie: domięśniowe w ramię, wg zaleceń lekarza; zwykle dzieci od 2. roku życia i młodzież do 18 lat - dawka 0,5 ml 25 U, dorośli - 1 ml 50 U jako dawka podstawowa. Dawka przypominająca zalecana jest pomiędzy 6. a 18. miesiącem od daty szczepienia.

Możliwe skutki uboczne: bolesność w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie i obrzęk; bóle głowy, złe samopoczucie, gorączka, nudności i brak łaknienia. Pacjent powinien pozostać pod obserwacją co najmniej 30 minut po podaniu szczepionki z uwagi na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Inne leki z tej grupy: Avaxim, Havrix, Havrix 720 Junior, Vaqta 25, 50.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl