Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SILGARD

Nazwa handlowa leku: SILGARD

Nazwa polska leku: SZCZEPIONKA PRZECIWKO WIRUSOWI BRODAWCZAKA LUDZKIEGO

Nazwa międzynarodowa leku: Vaccinum Human Papilloma Virus

Nazwa anglojęzyczna leku: Rotigotine Human Papillomavirus vaccine

Postaci leku: Silgard - rekombinowana szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego [typu 6, 11, 16, 18] 0,5 ml zawiesiny do wstrzykiwań.

Wizytówka leku: Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego [typu 6, 11, 16, 18].

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16 i 18, do których należą zmiany niezłośliwe narządów płciowych - kłykciny kończyste (czyli brodawkowate wykwity na sromie i szyjce macicy) oraz zmiany przednowotworowe i złośliwe: dysplazja szyjki macicy, rak szyjki macicy, rak sromu. Szczepionka zalecana jest dzieciom i młodzieży od 9 do 15 roku życia, starszym dziewczętom oraz dorosłym kobietom do 26 roku życia, które nie zetknęły się jeszcze z wirusem brodawczaka ludzkiego. Pozostałe osoby mogą zostać zaszczepione, jednak wówczas skuteczność szczepionki może odbiegać od stwierdzonej w badaniach.

Działanie: szczepionka wywołuje wytwarzanie specyficznego typu przeciwciał przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Organizm, który wytworzy swoiste przeciwciała, "zapamiętuje" schemat obrony i w momencie zetknięcia się z wirusem uruchamia reakcję immunologiczną, która nie dopuszcza do zakażenia. Zakażenie wirusem HPV, jeśli jest przewlekłe, może prowadzić do nieprawidłowości w komórkach nabłonka narządów płciowych i w konsekwencji może dać przemianę nowotworową nabłonka. Szczepionka zawiera nieaktywne cząstki wirusa, nie może wywołać chorób, przed którymi chroni.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki szczepionki lub przy objawach nadwrażliwości po zastosowaniu poprzedniej dawki, w okresie ciąży jedynie po konsultacji z lekarzem, który może podjąć decyzję o zakończeniu cyklu szczepień, szczepienie po raz pierwszy należy raczej odłożyć na okres po porodzie; podczas choroby przebiegającej z wysoką gorączką; należy zachować ostrożność, kwalifikując do szczepienia osoby z zaburzeniami krzepnięcia, upośledzeniem odporności wrodzonym lub nabytym (np. zakażenie HIV).

Współdziałanie: szczepienie wykonane podczas stosowania leków immunosupresyjnych (np. Azathioprine, Imuran, Sandimmun, Thymoglobuline) może nie wywołać odpowiedniej reakcji organizmu - wytwarzanie przeciwciał przeciwko wirusowi HPV może być osłabione.

Dawkowanie: domięśniowe, wg zaleceń lekarza, wstrzyknięcia szczepionki dokonywane są w mięsień uda lub górną część ramienia, podaje się trzy dawki szczepionki: pierwszą w wybranym dniu, drugą po 2 miesiącach, trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Aktualnie nie jest konieczne doszczepianie, jednak istnieje możliwość, że na podstawie danych z trwających badań klinicznych to stanowisko zostanie zweryfikowane.

Możliwe skutki uboczne: bolesność w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie i obrzęk, krwawienie z miejsca wkłucia; bóle głowy, złe samopoczucie, gorączka, nudności i brak łaknienia. Pacjent powinien pozostać pod obserwacją co najmniej 30 minut po podaniu szczepionki z uwagi na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl