Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BACLOFEN

Nazwa handlowa leku: BACLOFEN

Nazwa polska leku: BAKLOFEN

Nazwa międzynarodowa leku: Baclofenum

Nazwa anglojęzyczna leku: Baclofen

Postaci leku: Baclofen - tabletki 10 mg, 25 mg.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający napięcie mięśni.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w neurologii w stanach skurczowych mięśni szkieletowych różnego pochodzenia, szczególnie w stwardnieniu rozsianym oraz w uszkodzeniach lub stanach zapalnych rdzenia kręgowego na tle infekcyjnym, zwyrodnieniowym, urazowym, nowotworowym lub nieznanego pochodzenia. Niekiedy stosowany bywa w przypadkach nadmiernego napięcia mięśnia zwieracza pęcherza moczowego (tzw. pęcherz neurogenny) lub jako lek pomocniczy w leczeniu rwy kulszowej. W stanach skurczowych mięśni o podłożu uszkodzenia mózgu oraz u chorych w podeszłym wieku powinien być stosowany jedynie w warunkach szpitalnych.

Działanie: zmniejsza napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych, czyli mięśni szkieletowych, zmniejsza sztywność i wzmożone napięcie innych mięśni. Lek działa również przeciwbólowo, co stanowi znaczną pomoc w rehabilitacji chorych. Obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, osobom poniżej 12. roku życia i w wieku podeszłym. Nie stosuje się u chorych na padaczkę, chorobę Parkinsona i po udarze mózgu. Ostrożnie stosować przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, obniżonym ciśnieniu tętniczym krwi lub zaburzeniach czynności nerek.

Współdziałanie: potęguje działanie środków uspokajających, nasennych i alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle 3 razy dziennie w ciągu pierwszych 3 dni po 5 mg, następnie zwiększa się każdą dawkę o 5 mg co 3 dni aż do osiągnięcia 20 mg 3 razy dziennie. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać 100 mg na dobę. Lek należy przyjmować w czasie jedzenia. Uwaga: lek należy odstawiać stopniowo, samowolne, nagłe przerwanie leczenia może wywołać wystąpienie niepożądanych objawów. U osób z zaburzeniami funkcjonowania nerek dawki należy zmniejszyć, a u osób w podeszłym wieku dawki zwiększa się ostrożnie. Dawki dla dzieci ustala lekarz indywidualnie w zależności od wieku dziecka, na ogół wahaja się one w granicach 0,75-2 mg na każdy kilogram masy ciała.

Możliwe skutki uboczne: uspokojenie, senność, zaburzenia równowagi, lekkie zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, niedociśnienie tętnicze, pogmatwanie myśli; skórne odczyny alergiczne, rzadziej upośledzenie czynności wątroby i nerek oraz zaburzenia w obrazie krwi (morfologii). W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano bezsenność, pobudzenie, depresję, zaburzenia czucia lub mrowienie, zaburzenia widzenia. U chorych w podeszłym wieku i z zaburzeniami krążenia mózgowego niekiedy mogą wystąpić zaburzenia psychiczne.

Objawy przedawkowania: śpiączka, zaburzenia oddychania, drgawki. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Baclofen, Lioresal Intrathecal 0,05 mg/1 ml, 10 mg/5 ml, 10 mg/20 ml.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl