Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ZORAC

Nazwa handlowa leku: ZORAC

Nazwa polska leku: TAZAROTEN

Nazwa międzynarodowa leku: Tazarotenum

Nazwa anglojęzyczna leku: TAZAROTENE

Postaci leku: Zorac - żel 0,5 mg/g, 1 mg/g

Wizytówka leku: Lek przeciwłuszczycowy i przeciwtrądzikowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: do miejscowego leczenia łuszczycy plackowatej, trądzika pospolitego o łagodnym i średniociężkim przebiegu.

Działanie: hamuje aktywność enzymów naskórkowe odpowiedzialnych za niekontrolowany podział i przerost komórek naskórka w łuszczycy, poprawia złuszczanie się naskórka (działa keratoplastycznie) i hamuje jego rogowacenie, słabo drażni skórę, co zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników trądzikowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 12 roku życia; do stosowania na większą powierzchnię niż 20% powierzchni skóry, do stosowania w fałdach skórnych oraz na skórę zdrową. Kobiety w wieku rozrodczym podczas stosowania leku powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Współdziałanie: zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu środków światłouczulających stosowanych w leczeniu łuszczycy (Delatar, Psorisan) oraz antybiotyków tetracyklinowych (Doxycyclinum, Tetracyclinum). Nie stosować łącznie z innymi środkami, kremami stosowanymi miejscowo, a silnie wysuszającymi skórę.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj cienką warstwę żelu należy nanosić raz dziennie na miejsca zmienione chorobowo, uprzednio dokładnie umyte; w przypadku trądziku żel należy nanosić wieczorem. O długości terapii decyduje lekarz. Należy unikać nadmiernego naświetlania promieniami słonecznymi podczas trwania kuracji oraz stosowania żelu w okolicy oczu i ust.

Możliwe skutki uboczne: zaczerwienienie w miejscu zastosowania, świąd, pieczenie, wysypka, przejściowe nasilenie zmian łuszczycowych, podrażnienie, ból; wyprysk kontaktowy niealergiczny; nadmierne wysuszenie skóry objawiające się pękaniem i krwawieniem; rumień posłoneczny; odbarwienia skóry.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl